Известно е, че кореновата система на пипера е слаба и има по-малка усвояваща способност. За получаване на висок и качествен добив торенето е изключително важно. Необходимо е да се вземат предвид много фактори, които влияят върху развитието на растенията.
Предимства на листното подхранване
Предвид по-слабата коренова система листното торене на пипера е особено необходимо, когато трябва спешно да се отговори на нуждите на растенията. При този вариант хранителните вещества се усвояват за кратко време и дават много бърз ефект.
Съществуват различни варианти на листно торене, но в зависимост от вида на хранителните вещества могат да се разделят основно на два типа – минерално и органично.
През целия период на вегетация пиперът се нуждае от калий, азот и фосфор, а също от калций, йод, бор, магнезий и цинк.
Спешната нужда на растенията от определено вещество налага оперативна намеса и се удовлетворява чрез листното торене – ако листата започнат да пожълтяват и съхнат, се внася листно азот (1 супена лъжица карбамид на 10 литра вода), а когато е слабо плододаването се налага незабавно внасяне на калий и азот. Окапването на цветовете и завръзите е сигнал за необходимост от бор.
Предлагат се комплексни торове за листно подхранване, които покриват нуждите на растенията от макро- и микроелементи.
Йодът е елемент, който се използва за подхранване на пипера в различни фенофази, но е най-добре да се използва при цъфтеж и формиране на завръзите. За листно торене се използва разтвор на 2 капки йод в 1 литър вода. Провеждат се три процедури през 10 дни.
Има много домашни рецепти за листно подхранване на зеленчуците, но е важно да се знае, че използването на отвара от лучени люспи влияе благоприятно не само на пипера, но също на краставиците, доматите и патладжана. Една шепа лучени люспи се заливат с един литър гореща вода и се довеждат до кипене. Оставят се да се охладят напълно и към тях се добавят три супени лъжици дървесна пепел, прецеждат се и се прибавя на върха на чаена лъжичка борна киселина, предварително разтворена в малко топла вода. Тази отвара се използва за листно подхранване още два пъти през интервал от 14 дни, като борна киселина повече не се добавя.
Пръскането е най-добре да се извършва в ранните утринни часове или вечер, защото нежните листа на пипера лесно могат да получат изгаряне.
При листното подхранване се използват по-малки количества хранителни вещества от кореновото, защото няма отмиване и загуби.