Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
25.04.2012 г.

Листното торене е ефикасно за бързи корекции

При овошки

Освен основното торене, което в никакъв случай не трябва да се пренебрегва, хранителни вещества могат да се подават и през листата на дръвчетата чрез листни торове. Този начин на торене е допълнение, което в никакъв случай не може да замени основното внасяне на хранителните макроелементи.

Листното торене е ефикасен и бърз начин за корекция на специфични физиологични смущения в растежа на дръвчетата, предизвикани от дефицит на определен елемент или група от елементи. Най-често овощните дръвчета страдат от желязна или азотна хлороза, липса на бор, калций и други микроелементи.

При всеки конкретен дефицит те реагират с ясно изразени признаци и симптоми, които дават възможност за визуална диагностика. На тази база специалистите могат да определят кой от елементите е в недостиг и да предприемат третиране по листен път с него. Когато наблюдаваните симптоми не могат да се идентифицират визуално, тогава задължително се прави лабораторен листен анализ за установяване на точните причини. Ябълката, която въпреки че вирее навсякъде, наймного страда от липса на микроелементи.

Преди всичко тя е боролюбива култура и при недостиг на елемента (особено при песъчливи почви) проявява характерни симтоми. Борът е микроелемент, много важен за придвижване на всички хранителни елементи от корените до всички части на растението.

При недостиг се стига до нарушаване на този процес и преждевременно застаряване на тъканите. В резултат на това се стига и до характерното за борен дефицит обелване на кората. Други признаци за недостиг на бор са недостатъчно оплождане на цветовете, мрежеста петнистост по плодовете, особено по зелено оцветените сортове и др. При подобни симптоми се внасят листни торове, съдържащи бор, като най-подходящият срок за това е преди и след цъфтежа на културата. Калцият е другият елемент, който е много важен за ябълката.

При недостигът му голяма част от плодовете опадват преди беритбена зрелост, без да са засегнати от болести или неприятели. Освен това, калцият предотвратява т. нар. горчиви ядки по плодовете на някой сортове ябълки. Внасянето му чрез листата трябва да става след формиране на плодовете след големина на лешник, като се прилагат 2-3 пръскания.

Прасковата и черешата често страдат от желязна хлороза, особено когато се отглеждат на почви с високо съдържание на калций. При наблюдавана хлороза от предходната година, превантивното внасяне на желязосъдържащите листни торове трябва да стане още в началото на вегетацията преди появата на симптомите.

Тук листното внасяне има предимства пред почвеното, защото ако причина за хлорозата е типът на почвата, почвеното внасяне на желязото има краткотраен ефект, защото почвеният комплекс бързо го преобразува в неусвоими форми. Освен основното торене, което в никакъв случай не трябва да се пренебрегва, хранителни вещества могат да се подават и през листата на дръвчетата чрез листни торове. Този начин на торене е допълнение, което в никакъв случай не може да замени основното внасяне на хранителните макроелементи.

Листното торене е ефикасен и бърз начин за корекция на специфични физиологични смущения в растежа на дръвчетата, предизвикани от дефицит на определен елемент или група от елементи. Най-често овощните дръвчета страдат от желязна или азотна хлороза, липса на бор, калций и други микроелементи. При всеки конкретен дефицит те реагират с ясно изразени признаци и симптоми, които дават възможност за визуална диагностика. На тази база специалистите могат да определят кой от елементите е в недостиг и да предприемат третиране по листен път с него.

Когато наблюдаваните симптоми не могат да се идентифицират визуално, тогава задължително се прави лабораторен листен анализ за установяване на точните причини. Ябълката, която въпреки че вирее навсякъде, наймного страда от липса на микроелементи. Преди всичко тя е боролюбива култура и при недостиг на елемента (особено при песъчливи почви) проявява характерни симтоми.

Борът е микроелемент, много важен за придвижване на всички хранителни елементи от корените до всички части на растението.

При недостиг се стига до нарушаване на този процес и преждевременно застаряване на тъканите. В резултат на това се стига и до характерното за борен дефицит обелване на кората.

Други признаци за недостиг на бор са недостатъчно оплождане на цветовете, мрежеста петнистост по плодовете, особено по зелено оцветените сортове и др. При подобни симптоми се внасят листни торове, съдържащи бор, като най-подходящият срок за това е преди и след цъфтежа на културата. Калцият е другият елемент, който е много важен за ябълката.

При недостигът му голяма част от плодовете опадват преди беритбена зрелост, без да са засегнати от болести или неприятели. Освен това, калцият предотвратява т. нар. горчиви ядки по плодовете на някой сортове ябълки. Внасянето му чрез листата трябва да става след формиране на плодовете след големина на лешник, като се прилагат 2-3 пръскания.

Прасковата и черешата често страдат от желязна хлороза, особено когато се отглеждат на почви с високо съдържание на калций. При наблюдавана хлороза от предходната година, превантивното внасяне на желязосъдържащите листни торове трябва да стане още в началото на вегетацията преди появата на симптомите. Тук листното внасяне има предимства пред почвеното, защото ако причина за хлорозата е типът на почвата, почвеното внасяне на желязото има краткотраен ефект, защото почвеният комплекс бързо го преобразува в неусвоими форми.

Листното торене е ефикасно за бързи корекции
34301
 

Последни материали
Виж
Заради слабата слънчогледова реколта и сдържаните продажби от фермерите
Износът на високоолеиново слънчогледово масло от Украйна е на 7-годишно дъно
Спадът в средния надой натисна производството на мляко през януари
Млечните ферми в САЩ са намалели с 5 на сто през миналата година
Унгарското правителство търси споразумение с веригите за ограничаване на цените на храните
Работи се по 28 нови противоградни площадки
Тахов: С 2 милиона и половина декара могат да се увеличат напяваните площи в страната
Чили кон карне
В Гърция тръгват проекти за 135 милиона евро за преработка на селскостопански продукти
Свързани материали
Виж
Важно за градинарите!
Листно завиване при доматите – защо и как да разрешим проблема?
Практика
Кое подхранване да изберем – кореновото или листното?
Съвети за градинари
Листно подхранване на пипера за повече чушки
Подгответе Вашите растения за всяко развитие на събитията!
Манголдът (листното цвекло)
Френска пита
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини