Много често срещан проблем е доматите да цъфтят, но да не връзват плодове. Понякога цъфтежът е много обилен, но всички цветове опадат и на растенията не се формират никакви завръзи. Когато това се наблюдава върху преобладаващата част цветове, тогава трябва да се вземат спешни мерки. Причините могат да бъдат различни, но важното в случая е да се определи правилно коя е тази, която препятства връзването на плодове.
Причини за отсъствието на завръзи
1. Лошо опрашване
Неприятна е ситуацията, когато цветовете опадат, а вместо доматчета започват да растат прогресивно само чашелистчетата. Това показва, че цветовете не са били опрашени. В редки случаи може да се наблюдава и при доматите, отглеждани на открито, но преди всичко засяга тези, които се отглеждат в закрити съоръжения.
Дори при отсъствие на опрашители тези домати, които растат на открито, са в по-благоприятна позиция, защото и най-слаб порив на вятъра помага за опрашването, но в оранжериите няма такъв. Затова е наложително храстите да се разтръскват периодично.
2. Неподходяща температура на въздуха
Доматите са култура, която има проблеми с формирането на завръзи, както при ниски, така и при високи температури.
Оптималната температура по време на цъфтеж е 20-25 градуса. При тези условия те се чувстват най-добре и нямат проблеми със завръзите. При отглеждане в закрити съоръжения това се постига по-лесно, но на открито проблемът е по-сериозен – покриване при застудяване и засенчване при високи температури.
3. Пресъхване на почвата
По време на цъфтеж доматите се нуждаят от повече влага от обичайното. Тъй като цъфтежът обикновено съвпада с началото на летните горещини, то поливките трябва да се увеличат.
Доматите трябва да се поливат своевременно и да не се допуска пресъхване на почвата, защото недостигът на влага може да доведе до изсъхване и опадане на цветовете.
4. Неправилно подхранване
Неправилното подхранване по време на цъфтеж може да създаде сериозни проблеми при доматите. Ако съдържанието на азот е по-високо от необходимото, това ще насочи силите на растенията от цъфтеж към активно развитие на зелената маса.
По време на цъфтежа трябва да се даде приоритет на фосфорните и калиевите торове.
5. Качествени семена
Използването на качествени семена е гаранция за добро опрашване. Това е много важно за хибридните сортове (F1). Добре е да се купуват от доказали се фирми, защото при ниско качество на семената доматите цъфтят, но не формират завръзи.
6. Болести и вредители
Болните и нападнати от вредители домати просто нямат достатъчно сили да формират и изхранват плодовете, защото всички хранителни вещества се ориентират към борбата с болестта.
Когато доматите не само изхвърлят цветовете си, но като цяло растенията се променят (листата се деформират, оцветяват, пожълтявят и изсъхват), трябва незабавно да се прегледат. Важно е лечението или борбата с вредителите да започнат навреме.