Непосредствено след засаждане на доматите на постоянно място основният акцент е поставен върху развитието на кореновата система и ограничаването на активния растеж. С развитието на растенията стратегията на подхранване драстично се променя. Те преминават през активна фаза на цъфтеж и по-късно на формиране на плодовете, като на всеки един етап растенията имат нужда от специфично подхранване.
Каква е връзката между подхранването и вкусовите качества на доматите?
При формирането на завръзите се образуват определено количество клетки, характерни за сорта. По-късно тези клетки започват да растат и се разтягат, пълнейки се със сок, като в резултат се получава сочен домат с определени вкусови качества.
Това се получава при нормално развитие, но нарушаването на условията на всеки етап от формирането и развитието води до изменение на качествата на доматите.
Тук могат да се определят три важни етапа при формирането и развитието на плодовете, като на всеки от тях, определени хранителни вещества играят важна роля.
1. Образуване на завръзи и залагане на клетките, характерни за сорта. Борът е най-важен на този етап, защото способства за развитието на цветния прашец, а също за равномерното разпределение на калция в плодовете. Като правило, всички нарушения в строежа на завръзите настъпват в по-късен период – след формиране на третата китка. Затова са виновни природните условия: топлина, валежи, резки колебания в температурите.
2. Нарастване и разтягане на клетките на плода. Тук борът и калцият способстват за равномерното разпределение на водата и хранителните вещества между клетките на плода. Калцият помага за формиране на по-здрави стени на клетките.
3. Запълване на клетките. На този етап започва оттичането на хранителни вещества от листата към плодовете. Натрупването на хранителни вещества се премества в местата на съзряване на плодовете и семената.
На този етап растенията се нуждаят от калий, магнезий, бор и фосфор, които способстват за улесняване на транспортирането и преразпределението на пластичните вещества от листата в плодовете, повишавайки в тях съдържанието на захари и сухо вещество. Колкото в плодовете се натрупват повече захари и хранителни вещества, толкова те стават по-едри, сочни и вкусни, с по-ярка окраска и добра транспортабилност и натрупват по-малко нитрати.
Подхранването на растенията трябва да става навременно и грамотно, като се осигурят необходимите хранителни вещества, но без да се прекалява.
Важно е да се знае, че:
– борът и магнезият е най-добре да се „доставят“ на растенията като листен тор – може поединично или смесено;
– калцият, който трудно се транспортира отдолу нагоре чрез стъблата, също е добре да се внася като листен тор (например, калциева селитра);
– фосфорът се внася като комплексен тор – обикновено суперфосфат (листно или кореново).