Ако веднага след засаждането на доматите на постоянно място основните сили са насочени към развитието на кореновата система и ограничаване активността на надземната част, то с появата на първите цветове и завръзи стратегията в подхранването се променя коренно. Опитните специалисти твърдят, че доматите се нудждаят от хранителни вещества на всички етапи, но те са различни. На първия етап е необходимо да се осигури достатъчно фосфор за формиране на добра коренова система и настройване на растенията към плододаване.
Подхранване по време и след цъфтеж
От появата на първите цветове до формирането на 3-4 китки настъпва нова фаза в развитието на доматите. Сега всички усилия са насочени към формиране на мощна вегетативна маса, но когато започне активното формиране на плодове, високата потребност от хранителни вещества значително намалява достъпността на елементи за израстването и развитието на самите растения.
Колкото по-силно се развива вегетативната маса, толкова повече цветни китки ще се появят и ще формират завръзи, а следователно ще има и по-висок добив. За доматите настъпва труден период – развиват се първите плодове, които започват да нарастват, образуват се нови цветоноси, които също ще дадат плодове и тогава подхранването е задължително.
Сега в качеството на хранително вещество е най-добре да се използва прегорял оборски тор. И още – обилно насищане с влага, което е задържано изкуствено в първата фаза за пълноценно развитие на кореновата система.
Заедно с насищането на почвата с влага се увеличава и внасянето на азот. Фосфорът и калият са необходими сега два пъти по-малко от азота.
На този етап не трябва да забравяме и за необходимостта от бор. Той е много нужен за пълноценното опрашване. Цветните китки се развиват, но при недостиг на бор цветовете не могат да се опрашат, избледняват, засъхват и опадат. Може да се използва борна киселина, Доматин или други препарати, съдържащи бор.
Сега към подхранването на доматите трябва да се включи активно и калцият. В тъканите на растенията той взема активно участие в много процеси. За недостиг на калций сигнализира върховото гниене. Той може да се внася листно или на корен, а най-добре е да се редуват двата метода, защото придвижването му от върха към корена става много по-трудно.
Микроелементите при доматите могат да се внасят смело, защото те сами ще си усвоят тези, от които имат необходимост.
Тук е важно да се обърне внимание на молибдена. Той е необходим в малки количества и се комбинира добре с бора (двата елемента са включени в състава на комплексните торове). Факт е, че при наличието на молибден усвояването на азота е многократно по-активно.