Поливането на доматите си има своите особености, правила и нюанси. Като топлолюбива култура са любители на слънчевите лъчи и влагата, но не са и сред най-влаголюбивите растения, което ще рече, че не обичат нито засушаване, нито преполиване. Затова е нужно максимално внимание.
Честотата на поливане зависи от степента на изсъхване на почвата, затова е важно да не се допуска пълното й изсъхване.
Колко вода е нужна за поливане, може ли да се съвместяват поливането и подхранването – това са все въпроси, на които трябва да се намери отговорът.
Съществува и технология за отглеждане на домати без вода, но все още е достатъчно спорна, защото не всички имат сили и воля да доведат този експеримент докрай. Като правило при недостатъчно количество влага листата се свиват и пожълтяват.
Идеалната температура за поливане също предизвиква дискусии. Някои специалисти са на мнение, че поливането на доматите със студена вода (по-ниска от 15 градуса по Целзий) е допустимо само в период на закаляване на разсада, преди изнасяне на открито. Но дали е възможно винаги да се осигури и как вода с по-висока температура е друг въпрос.
Поливане на доматите след засаждане на постоянно място
След засаждане на постоянно място на доматите е най-добре да не се поливат 5-10 дни. По-нататък е желателно да се овлажнява почвата един път седмично – според степента на засъхване. Разходът на вода е 3-5 л на храст.
Доматите обичат капковото и подземно поливане, но могат да се поливат и в канавки, които се пълнят с вода и така се осигурява комфорт на кореновата система.
Поливане на доматите по време на цъфтеж
Доматите трябва да се поливат предимно на корен. Особено актуално е това правило в период на цъфтеж, защото дъждуването предизвиква опадане на бутоните и цветовете, а също и забавяне на плододаването.
Капките вода, които остават по листата, се превръщат в лупи, които фокусират слънчевите лъчи и повреждат листата. Освен това, повишената влажност на въздуха може да бъде причина за появата на гъбични заболявания – спорите на фитофтората се развиват много бързо и нанасят сериозни щети. Добавянето на малки количества дървесна пепел (1 шепа на 10 л вода) предпазва растенията от много заболявания.
По време на цъфтеж количеството вода се намалява до 1-2 литра на храст.
Поливане на доматите по време на плододаване
В период на нарастване на доматите е необходимо да се поливат 1-2 пъти (при много високи температури) 3 пъти седмично - с количества между 5 и 12 л на квадратен метър или 3-5 л на корен - в зависимост от атмосферните условия и влажност на почвата. Ако поливането е просрочено и почвата е пресъхнала, количеството вода трябва да се намали до 0,8-1 л на храст. В противен случай доматите започват да падат или се напукват, а растенията стават особено уязвими на върхово гниене.
Негативно действат на развитието и нарастването на плодовете честите поливки с малки количества вода. Когато растенията се нуждаят от влага, тогава листата потъмняват и започват да повяхват.
При нискораслите сортове домати поливането трябва да се намали, след като плодовете започнат да съзряват, а след известно време и да се прекрати напълно. По този начин плодовете узряват равномерно и няма напукване на доматите, както и поражения от кафява петнистост или фитофтора.
При високораслите сортове формирането на плодове продължава и след като съзряването е започнало и в тази връзка не се прекратява поливането. В зависимост от плододаването количеството вода може да се повиши до 10 л на храст.
За по-добро плододаване, а също и за регулиране на киселинността е необходимо да се посипва дървесна пепел около корените на доматите. Използването на вода от водопроводната мрежа води до бързо нарушаване на киселинния баланс в почвата.
Кога е най-добре да се поливат растенията?
Желателно е растенията да се поливат вечер, преди залеза на слънцето, особено когато през деня е много топло. През нощта водата попива и се усвоява добре от корените, а изпаренията са много по-малко.
Съвместяване на поливането и подхранването
Съвместяването на поливането и подхранването е желателно, защото така хранителните вещества се разпределят и усвояват равномерно.