Тиквичките са култура, която обича слънчеви терени и добре дренирана и обработена, богата на хранителни вещества почва с леко кисела реакция (рН 5,5-7,5). Те имат кратка вегетация – влизат в плододаване за 40-60 дни. Растенията имат специфични особености при подхранването и поливането.
Подхранване на тиквичките
Правилното подхранване може да повиши добивите до 50-60%. Тиквичките не понасят еднократното внасяне на големи количества тор. Добре е подхранването да се извършва най-малко три пъти за сезон.
Първото подхранване се извършва в периода на развитие на младите растения – използва се минерален разтвор на амониева селитра, суперфосфат и калиев сулфат. Наторяват се кореново в ранните сутрешни или вечерни часове.
Второто подхранване е по време на цъфтеж и поява на плодове – използва се органичен разтвор на прегорял оборски или птичи тор.
Вместо органичен тор може да се използва NPK, като е желателно да се внася в разтворено състояние.
Третото подхранване се извършва в периода на интензивно плододаване, като се използва органичен разтвор на основата на оборски тор и дървесна пепел.
Разтвор на дървесна пепел може да се използва и в началото на плододаването.
Важно е да не се прекалява с подхранването и да се редуват минерални и органични торове. Вреден е не само недостигът, но и излишъкът.
Поливане
Тиквичките имат дълбока коренова система и не се нуждаят от много често поливане. Най-добре е температурата на водата да бъде над 20 градуса по Целзий и при всяко поливане тя да достига на дълбочина 40-45 см. Важно е да се знае, че:
– тиквичките не трябва да се поливат директно на корена, а да се оформи пръстен, отстоящ на 10-на сантиметра от него, за да се предотврати загниване;
– младите растения имат нужда от поливане на всеки 3-4 дни;
– по време на цъфтеж растенията се поливат два пъти седмично, като след всяко поливане почвата трябва да се разрохква, за да не се допуска образуването на почвена кора, а поливната норма е 10 л вода на 1 кв м;
– в период на формиране и съзряване на плодовете растенията се поливат един път на 6-7 дни, като поливната норма се увеличава на 20 л на 1 кв м;
– 10 дни до прибиране на реколтата се прекратява поливането.
Излишъкът на влага води до развитие на различни болести, плодовете не издържат на съхранение и се влошават вкусовите им качества. Недостигът също води до загуба на вкусови качества, като плодовете често стават твърди и горчиви.
Формиране
Храстовидните сортове тиквички не се нуждаят от формиране, но процедурата е наложителна за стеблените (стелещи се).
Какво се отстранява?
Прищипва се върхът след 5-6 лист, а в периода на образуване на бутони може да се отстрани и част от главното стъбло, защото на този етап вече са се образували няколко странични. Техните върхове също се прищипват след 5-6 лист.
Отстраняват се всички листа, лежащи на земята, като дръжките се запазват – те хранят завръзите. Първите мъжки цветове, които предхождат образуването на женските се отстраняват напълно, защото изтощават растенията. По-късно образувалите се не се премахват, защото са нужни за опрашването.
При формиране на растенията се отстраняват частично и най-големите листа, за да не засенчват завръзите и да се осигури добро проветряване, а това е и добра профилактика срещу загниването им.
Формирането трябва да се извършва в сухо и слънчево време, за да не се инфектират срезовете. Те могат да се поръсят с активен въглен или пепел.