Нотифицирана е държавна помощ „Инвестиции за изграждане на кланични пунктове” с бюджет от 2,5 млн. лв., обяви на Осмия Национален събор на овцевъдите в България, който се провежда близо до Петропавловския манастир, заместник-министърът на земеделието, храните и горите доц. д-р Янко Иванов, цитиран от пресцентъра на агроведомството. Очаква се скоро решение от страна на Европейската комисия по отношение на нейното прилагане, добави Иванов.
Само че очакванията бяха същите още в началото на април, та не става ясно дали има проблем с утвърждаването на помощта в ЕК, или пък претоплянето на стара информация се използва за трупане на чиновнически актив и за хвърляне на прах в очите на фермерите, че в министерството на земеделието, храните и горите нещо се върши. В агроведомството това явно се превръща в практика, след като наскоро самият принципал Румен Порожанов технично представи на обществеността проверки на къщите за гости от минали години, без да уточнява кога са извършени, оставяйки впечатление за кипяща дейност по актуален проблем.
Иначе Иванов е убеден, че инвестициите в кланици ще подобрят общата производителност и устойчивост на стопанствата, а производствените разходи на дребните и средните фермери, както и на обединенията от фермери, отглеждащи едри и дребни преживни животни, ще се понижат, тъй като по този начин те сами ще могат да преработват и да реализират продукцията си. Максималният интензитет на помощта е до 50% от приемливите разходи за един инвестиционен проект на бенефициент, но не повече от 90 000 лв. без ДДС, повтори той отново вече известните параметри за кандидатстване.
Към момента акцент в подпомагането са 3 нови държавни помощи, припомни заместник-министърът. „С цел подобряване на устойчивостта на стопанствата ЕК одобри държавни помощи, насочени към добив, съхранение и преработка на сурово мляко на обща стойност 3,5 млн. лв.“, отбеляза той.
Съборът се организира от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация с подкрепата на министерство на земеделието, храните и горите. По този начин се създава благоприятна нормативна среда за развитие в съответствие с действащото национално и европейско законодателство и се осигурява възможност за подпомагане, посочват от пресцентъра на ведомството. „Станал вече традиционен, този събор се отличава с богата фолклорна, кулинарна и демонстрационна програма, която да ни припомни вековни старобългарски традиции и занаяти, свързани с овцевъдството, да възроди позабравени културни ценности и да ни направи горди, че сме потомци на древен народ“, подчерта Иванов.