Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
24.04.2019 г.

Как да се избавим от листните въшки в градината

Важно за градинаря
Как да се избавим от листните въшки в градината

sinor

В природата се срещат повече от 3 хиляди вида въшки, които нападат плодни, зеленчукови и декоративни култури. Да се появи нашествие от въшки, съвсем не е рядко явление. Могат да се видят не само на открито, но и в затворени парници, дори сред някои кактуси. И за съжаление въшките са сред най-разрушителните вредители по културните растения.

Формата на телата им наподобява елипса, а отличителна особеност е отличното им зрение. Листните въшки могат да бъдат зелени, черни, розови или кафяви. Външната им обвивка е прозрачна. Те не само смучат сокове от растенията, но пренасят различни заболявания от вирусен тип. Върху захарните лепливи отделяния на въшките се образува черна саждива мана.

Въшките притежават подвижен апарат – хобот, с който пробиват повърхността на листата и смучат сокове. Биват крилати и безкрили. Дългите им крака позволяват не само да пълзят, но и да скачат. Обичат топъл и влажен климат без резки скокове в температурите. Чест спътник на въшките са мравките, които се хранят със сладките сокове, които отделят тези вредители.

Увредените от листни въшки листа се деформират, а растенията забавят своето развитие, започват да цъфтят много по-късно.

Методи за борба с въшките

За борба с въшките по растенията могат да се използват различни методи – химични, биологични и народни. Когато растенията са силно поразени, тогава е необходимо да се използват по-силни препарати, но при периодична поява и слабо нападение е най-безопасно да се използват народни средства.

Химични средства могат да бъдат контактни (унищожават въшките, ларвите и яйцата им), системни (проникват и унищожават въшките чрез растенията) и фумигантни (действат на дихателната система). Последните са лидер по ефективност, но влияят както на вредителите, така и на растенията.

Има регистрирани много видове препарати, но е препоръчително да се ползват 2-3 вида, които действат на различна активна база. Могат да се използват следните продукти: Моспилан 20 СГ 3 гр., Актара 25 ВГ 2 гр.,  Децис 2.5 ЕК 5 мл., Вазтак нов 100 ЕК 3 мл. – всички за 10 литра вода.

Биологични инсектициди – те се получават в резултат на биологичен синтез. Последната обработка трябва да бъде 7 дни преди прибиране на реколтата. При продължителна обработка с един и същ препарат вредителите започват да привикват, което налага редуването им.

Регистрирани средства са: AGROMAR, Natria и др.

Народни средства за борба – отвари, настойки и засаждане на растения

Когато количеството на листните въшки не надвишава средните показатели, растенията могат да се пръскат с настойки от тютюн, лайка, чесън, лют пипер, глухарче, екстракт от борови иглички, екстракт от тагетиси и др. Всички растения трябва да се берат по време на цъфтеж. Практиката показва, че много ефективно средство в борбата с листните въшки е отварата от дървесна пепел – пресеяна пепел (300 гр) се залива с вода и се оставя да ври 20 минути, охлажда се, прецежда се и се долива до 10 л. Преди пръскане се добавя сапун – 50 гр на 10 л отвара.

Най-добре е, когато борбата започне, преди въшките да са се появили на хоризонта. Използването на ароматични растения като босилек, кориандър, синап и лавандула отблъскват въшките.

Успешен способ е и с привличането на калинки, сирфидни мухи, богомолки, златоочици или оси, които са непримирими врагове на въшките.

Как да се избавим от листните въшки в градината
71724
 

Последни материали
Виж
До 12 ноември
Само седмица да се запознаете с насоките при кандидатстване за млади, малки и нови фермери
Класическо кьопоолу
Изслушване на кандидата за еврокомисар по земеделие в ЕП
Достъпът до земя за младите фермери е приоритет на Кристоф Хансен
Водната криза се изостря
МЗХ трябва да вземе тежки решения за напояването от шест язовира
Франция купува допълнително още два милиона ваксини срещу син език
Националната програма за риска от бедствия за 2024 г.
Високостъблените сортове са по-податливи на топлинен стрес
Свързани материали
Виж
Съвети за градинря
Лесна защита от листни въшки
Видове и борба
Внимание, листните въшки бързо стават напаст!
Напаст по иглолистните
Предупреждение!
Листни въшки застрашават растенията в парници и оранжерии!
Бедствие на квадрат
Фермери питат: Защо „Гражданска защита” не ни предупреди за потопа?
Как да торим и с какво
Особености при подхранването на разсада
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини