Начало » Новини » Страната
13.06.2025 г.

Нашествие от листни въшки по пролетниците - съвети на агронома

Информация от НАЗ
Нашествие от листни въшки по пролетниците - съвети на агронома

Снимка: Илиян Недков

След хладната пролет фермери и агрономи се сблъскват с масирано нашествие от листни въшки по пролетните култури, наблюдавано последнити 3 седмици. За това съобщава агрономът Илиян Недков, цитиран от представители на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.

„Обикновено нападенията започват още през есента, особено при ранните сеитби, продължават през пролетта и нерядко достигат неконтролируеми размери до жътва. Тази година развитието на популацията бе временно забавено поради по-студеното време в началото на сезона. Но краткият им жизнен цикъл — обикновено 14-20 дни, позволи на въшките бързо да компенсират забавянето. В момента, когато пшеницата и ечемикът преминават във фаза на восъчна зрялост, а на места жътвата вече започна, крилатите форми на листните въшки мигрират активно към свежите култури. Затова и в момента царевицата и слънчогледът са особено уязвими“, пояснява агрономът.

Особено е тревожно положението при царевицата, защото няма растение без въшки, които се разполагат от основата при адвентивните корени до върха, гъсто струпани дори във фунийката при най-младите листа. При слънчогледа обичайно се концентрират около зоната на бутона. Но миграцията на листните въшки не подминава и останалите култури — фасул, леща, картофи, дини и др.

Илиян Недков обяснява, че доскоро самият той се е колебаел дали да препоръчва третиране срещу листните въшки, не поради съмнение в икономическата обоснованост на борбата — плътността е стотици проценти над прага на икономическа вредност — а по-скоро заради въпроса кой продукт би бил достатъчно ефективен.

„В момента наблюдаваме, че наличните инсектицидни продукти осигуряват занижен контрол, а в някои случаи — почти липсващ. Това поставя сериозно предизвикателство пред всички земеделски производители. Това, което мога дапрепоръчам, е по скоро важни точки за по-висока ефективност!

Съветите на агронома са да изберете точното време за третиране — интервенцията трябва да се направи в ранна фаза на нападението, когато популацията е все още по-лесно контролируема. Но понеже моментът вече е поизтърван, решението е да се третира сега и след 7-10 дни отново! Задължително трябва да има добро покритие на цялото растение, включително вътрешността на фунийката при царевицата.

Ползвайте само системен продукт — не използвайте контактни инсектициди за борба с листните въшки!!! Не са ефективни и унищожават полезните ентомофаги, които са на терен и вече помагат. В момента има калинки, златоочица, сирфидни мухи и тук там виждам дървеници. Има голям процент паразитирани листни въшки!

Постоянен мониторинг — редовното наблюдение на полето остава ключово за своевременно вземане на решения.

При царевицата се наблюдава излюпване на ларвата на царевичен стъблен пробивач. Удачен момент е да се комбинира борбата с листните въшки заедно с ЦСП.

Важно!!! Не ползвайте контактни продукти!

Нашествието на листните въшки през този сезон още веднъж потвърждава необходимостта от внимателен мониторинг, своевременна реакция и адаптиране на подхода към борбата. Ясно е, че сме изправени пред динамична и все по-комплексна ситуация, изискваща както опит, така и гъвкавост в решенията. Ползвайте инсектициди и ПРЗ след препоръка и под наблюдението на агроном и спазвайте закона за растителната защита!

Нашествие от листни въшки по пролетниците - съвети на агронома
174637
 

Последни материали
Виж
Йордания отмени насрочения през седмицата и го прехвърли за следващата
Цената на меката пшеница се повиши на търга в Тунис
Агрометеорологична прогноза за периода 25-31 юли 2025 година
Жегите ще продължат да влошават състоянието на пролетните култури
Инструментът стартира от декември 2025 г., като ще има два приема - след 15 юни и след 15 октомври
МЗХ представи концепция за създаване на Взаимоспомагателен фонд в земеделието
БАБХ
От 23 юли е забранено да изкупува овчето и козе мляко от Пловдивско
Въпроси-отговори
До 15 август ДФЗ отговаря на въпроси за субсидиране на застрахователните премии
Нормативни промени
Първите изкупвачи на риба ще доказват минимален оборот от 200 хиляди евро
Свързани материали
Виж
Практика
Вредители по пипера и борбата с тях
Съвети за градинря
Лесна защита от листни въшки
Видове и борба
Внимание, листните въшки бързо стават напаст!
Напаст по иглолистните
Предупреждение!
Листни въшки застрашават растенията в парници и оранжерии!
Бедствие на квадрат
Фермери питат: Защо „Гражданска защита” не ни предупреди за потопа?
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини