Най-лесният и ефективен начин за формиране на нови разсади, които напълно да запазват характеристиките и свойствата на маточните издънки, е вегетативното размножаване. Този метод е приложим тогава, когато трябва да се увеличи броят на растенията от даден вид или да се съхрани ценен сорт. Много плодови, ягодови, декоративни и цветни култури могат да се размножават по този начин – лози, касис, френско грозде, смокиня, дюля, малина, къпина, роза, пеларгония, сентполия флокс и др. Даже върховете и колтуците на доматите могат да заживеят отново само след няколко дни, когато са потопени във вода.
Правила за ускоряване на вкореняването
1. Незавосимо от вида на културата, която се вкоренява вегетативно, резниците трябва да се държат в чиста вода, като се съхраняват в непрозрачен контейнер. Когато се използват стъклени или пластмасови съдове, е необходимо да се увият с непрозрачен материал – плат, хартия или черен полиетилен.
2. В процеса на вкореняване част от водата се изпарява и е желателно да се добавя нова, а не да се подменя изцяло, защото във вече формираната микросреда вкореняването става по-бързо.
3. Контейнерите не трябва да се запълват догоре с вода, защото количествата кислород в по-ниските части е значително по-малко, а това води до развитие на гнилостни процеси.
4. При вкореняване на резници от храстовидни и дървесни видове е желателно във всеки обем с 0,2 литра вода да се съхраняват не повече от 3 броя, докато в същото количество течност могат да бъдат поставени 7-8 пеларгонии.
5. При вкореняване на рози резниците трябва да се вземат от най-долните части на стъблото, защото те образуват много по-бързо мощна коренова система.
6. Не трябва да се използват дълги резници от връхната част на стъблата. По лесно се вкореняват къси, но взети от основата.
7. Много по-бързо се получава жизнено растение, когато резниците са взети от по-млади храсти. Колкото по-голяма е възрастта на маточника, толкова по-трудно се вкореняват издънките.
8. Резниците без листа се вкореняват по-лесно във вода, когато са поставени на тъмно, а тези с листа трябва да се държат на светло.
След образуване на корени растенията трябва да се засадят в контейнери или в градината, като се използва богата на хранителни вещества почвена смес.