Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
02.06.2020 г.

Размножаване на петуниите чрез резници

За красива градина
Размножаване на петуниите чрез резници

sinor

Петуниите могат да се размножават чрез семена или вегетативно, когато трябва да се съхрани даден сорт. Това е особено важно за кичестите и едроцветни сортове. Хибридите F1 не дават семена, а ако случайно има такива, то те ще притежават качествата на своите предшественици.

Петуниите в родината си Южна Америка са многогодишни растения и ако им се осигурят подходящите условия и грижи през зимата, то през пролетта ще започнат да се развиват и нарастват активно. Могат лесно да се размножат, като се взимат резници от зимуващите растения. Те са едни от най-дълго цъфтящите растения – от май до настъпване на есенните студове.

Освен факта, че вкоренената петуния ще съхрани всички качества на майчиното растение, то тя ще цъфне поне 2-3 седмици по-рано от тези, отгледани от семена.

Когато петуниите растат на открито – в земята или в големи саксиии и  контейнери, тогава трябва да се пресадят за зимуване. За запазване на  майчиното  растение голяма роля играят подходящите срокове, а това е краят на лятото и началото на есента. При късното пресаждане вероятността да оживеят е много по-малка.

Кичестите сортове петунии се нуждаят от повече време за прихващане след пресаждане, а каскадните сортове, които не са пресаждани, се съхраняват по-добре през зимните месеци.

Сечене на разсада

Петуниите се вкореняват много лесно, като от цъфтящите растения се вземат резници с 2-3 междувъзлия – долните листа се отстраняват. Не е желателно да се вземат от върховите стъбла, а от страничните разклонения, чиято  дължина е 7-9 см.

Когато се вкореняват резници през лятото или есента, препоръчително е да се вземат от младите стъбла без цвят, защото вече вдървесените се вкореняват много по-трудно. Когато няма такива, тогава цветовете и цветните бутони се отстраняват. Долните срезове се правят в самото междувъзлие.

Резниците могат да се вкореняват във вода с последващо пресаждане или директно в съдове с пръст.

Когато вкореняването е във вода, тогава в нея не трябва да остават листа, а само долната част на стъблата ( 1-1,5 см). Когато се появят коренчета, по около 1 сантиметър (след 2-3 седмици) се засаждат в пръст.

При вкореняване в пръст резниците се засаждат директно в малки контейнери, които се поставят на сенчесто и топло място (22-25 градуса), като могат да се покрият с полиетилен или бутилка. Почвата не се допуска да пресъхва, а след 10-15 дни се появяват първите коренчета. Пресаждането в почвата или в по-големи саксийки (12-15 см, в които ще зимуват) се прави след 5-6 седмици.

Петуниите могат да се вкореняват и в торфени таблетки.

Използването на стимулатори за вкореняване ще ускори процеса.

Младите растения се подхранват с комплексни торове, а от началото на август се използват само фосфорни и калиеви.

От всяко растение се получават по няколко нови и се съхранява разнообразието.

Размножаване на петуниите чрез резници
32661
 

Последни материали
Виж
Съвети навреме
Важни съвети за поливане на растенията в горещини като сегашните
Парламентът одобри законодателни промени
До 10 пъти в месеца може да теглите без такси пари от банкомат
Важно за жителите на малките населени места
Ще открият по два клуба за компютърни обучения във всяка
Председател на Съюза на зърнопроизводители от Пловдивско
Работов: Ако 40-градусовите жеги се задържат, след седмица ще жънем слънчогледа
Първа част от графика на НССЗ
И през август службата за съвети организира срещи с фермерите
Икономистите в Европа очакват значително по-високо ниво на митата върху вноса от САЩ до края на годината
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини