Сред огромното разнообразие от широколистни дървета и храсти има и такива, които не могат да се размножават със семена – те или не връзват, или не узряват. Семената на някои видове отнемат много време, за да покълнат. Намирането на посадъчен материал също може да се окаже проблемно. Какво може да бъде решението?
Изходът е предзимно вкореняване с резници и при това на открито. Процесът е много прост и ефективен и има няколко предимства:
– методът позволява със сравнително ограничено количество изходен материал, да получим голям брой растения от вида, който харесваме;
– той е удобен и с това, че не изисква специални съоръжения (парници или оранжерии), лесен е за изпълнение и дава висок процент вкоренени растения;
– като допълнение можем да посочим и факта, че предзимното използване на резници позволява да се получи висококачествен разсад в рамките само на една и половина години, което е голямо предимство (особено за храстовидните култури).
Към недостатъците можем да отбележим факта, че при вкореняване на резници, сравнено с присаждането, се губят някои от ценните качества на подложката – сухоустойчивост, студоустойчивост и мощно развитие на кореновата система.
Кога и какви резници се използват?
Веднага след завършване на вегетационния период и листата опадат напълно, започваме да събираме вдървесинените вече резници. Оптималната дебелина трябва да бъде 6-8 мм (ако се използват по-тънки или по-дебели, резултатите се влошават) и дължина 20-25 см. Не е късно това да стане и през декември, ако времето е топло и влажно, което на практика означава, че температурите трябва да бъдат над 0 градуса по Целзий.
Най-успешно е вземането и вкореняването на резници да се извърши към края на листопада или непосредствено след него. Когато листата опадат сами, това означава, че разделящият корков слой вече е формиран напълно и времето за събиране на резници тогава е най-добро.
Резниците, взети от млади леторасли от долната част на ствола на майчиното растение, се вкореняват най-добре. Могат също да се използват и леторасли, които се образуват след рязане на дървото до пън.
Как да засаждаме резниците?
Ако са засадени на открито, правим горния срез над пъпката на разстояние 0,3-0,5 см и наклонен, за да се стича влагата, а долният е прав (директно под пъпката). Ако растението се вкоренява трудно, тогава може леко да нараним резника, като с остър нож направим плитък надлъжен разрез в долната част, но от противоположната на пъпката страна.
Подготвените резници засаждаме възможно най-бързо в предварително подготвени лехи, върху които са направени редове с дълбочина около 5 см, подреждаме ги на малко разстояние един от друг и засипваме с пясък. Допустомо е предварително да насипем пясък и да забием вертикално резниците в него.
Вдървесинените резници, независимо от факта, че нямат листа по тях, все още губят вода поради изпаряване от цялата повърхност и това е най-простото обяснение защо не се появяват нови корени, а растението изсъхва. За намаляване загубата на влага е необходимо да се засаждат по-дълбоко, като само една трета от пъпките се оставят над земята.
Колкото снежната покривка е по-дебела, толкова по-добре за новите питомци, защото ще бъдат на топло и ще имат достатъчно влага. Масовото вкореняване ще започне през пролетта заедно със затоплянето на почвата, а към края на лятото се пресаждат на разстояние 5-6 см. Следващата пролет младите растения ще бъдат готови за засаждане на постоянно място.
При отглеждане от семена този процес се удължава с още 2-3 години. Предзимното вкореняване дава по-добри резултати от вкореняване на зелени резници и загубите са по-малко.