Размножаването чрез резници в зимни условия се прилага предимно при отглеждането на иглолистни видове, редки и много ценни широколистни екзотики, както и хибридни форми. Установено е, че, така вкоренени, някои декоративни растения започват да цъфтят година по-рано.
Характеристики на зимните резници
Зимните резници имат своите особености и се различават от летните. Те са издънка или част от издънка на възраст 1-3 години или повече, добита през зимния период на покой, който започва с опадане на листата и приключва преди отваряне на пъпките. Такива резници се използват за размножаване на хортензии, върба, декоративен дрян, орлови нокти (лоницера), спирея, вайгела, диво грозде и др. Берат се в края на есента или през зимата, но преди настъпване на силните студове.
За резници се избират умерено развити издънки, като се избягват прекалено издължените и без цветни пъпки, както и слабо растящи малки клони от лошо осветени вътрешни части на короната.
От отрязаните издънки се подготвят резници, като дължината им зависи от вида на растението. Минималният размер е едно междувъзлие с два възела (възелът е фрагмент от издънка с пъпки, а междувъзлието е зоната между два съседни възела), но по-добре повече. Средно дължината на резниците варира от 10 до 30 см, а дебелината от 0,5 до 1,5 см – това зависи от видовите особености на растенията.
Стандартните резници се вземат от едногодишна или двугодишна дървесина. Долният срез обикновено се прави малко под възела (0,5-1,5 сантиметра – в зависимост от вида), а горният е приблизително на същото ниво над възела. При растения с кухо стъбло или рехава сърцевина срезът се прави директно под възела, където са разположени по-плътни тъкани, защото в противен случай ще изгние, преди да има време да се вкорени. При някои растения е трудно да се различи горният край от долния и тогава можем да направим долния наклонен.
Резниците се връзват на снопчета, като върховете се ориентират в една посока. Съхраняват се до пролетта на хладно и влажно място. Заравят се в съндъчета, пълни с мокър пясък, торф или дървени стърготиниq iъхраняват се в хладна изба или просто в хладилник при температура 4-10 градуса по Целзий. По време на съхранение не е желателно да изсъхват или да се преовлажняват.
Субстратът за вкореняване не трябва да съдържа патогени и поради това се нагрява или се третира с биологични средства за защита.
Установено е, че резници, които са взети от съвсем млади растения, могат да не се вкоренят.
При някои видове (хортензия, декоративен дрян, вайгела) резниците могат да се поставят директно във вода при стайни условия, а когато се появят коренчета – да се засадят в контейнер. Възможно е и директно да се засаждат в пръст, като долният срез се потопи в стимулатор за образуване на корени, а почвата се обработи с противогъбичен биологичен агент.