Начало » Новини » Интервю
03.04.2019 г.

До 20 април овощарите са в стрес заради огромната опасност от слани

Пролетни неволи
До 20 април овощарите са в стрес заради огромната опасност от слани

sinor

Падналите досега слани и застудяването са нанесли сериозни поражения върху овощни дръвчета и в Северна, и в Южна България, като прогнозите до 20-25 април не дават надежди за подобряване, което ще държи фермерите в напрежение за тазгодишната реколта. „До този момент тотални щети от сланите са нанесени в редица региони и то при всички видове насаждения – череши, кайсии и сливи“, посочи за Синор.БГ Димитър Рачев от Съюза на дунавските овощари.

Тревожно е положението в Русенско, Силистренско и Тутраканско, където на места сланата е попарила големи площи в размер на 100 - 200 декара. В Старозагорско цели 800 дка с череши също са засегнати от студа, като щетите там са тотални. По поречието на Тунджа и в Сливенско градинарите също отчитат почти 100-процентно попарване на цвета, което сериозно ще се отрази върху производството на плодове тази година.

„Проблемът е, че ниските сутрешни температури ще се задържат не само тези дни, но и през следващата седмица“, посочи Рачев. Именно затова и браншът не може да даде реални прогнози за реколтата.

Само преди дни дунавските овощари се събраха за четвърти път в Русе, за да направят пролетното договаряне с търговците. „Тази практика се утвърди като изключително полезна, защото свързва директно с търговските вериги не само с големите производители, но и с по-малките“, посочи Рачев. Заради неяснотите с пролетното застудяване обаче реалните договори ще се сключват едва в началото на май, прогнозира градинарят.

По време на срещата е разискван и въпросът за реализацията на излишъците от плодове, което се наблюдава през последните години. Страната ни все още критично изостава от възможността да представя големи партиди плодове и зеленчуци за европейските пазари, където българските плодове биха могли да намерят добър прием. „Не можем да осигурим големи партиди добре сортирани и етикетирани продукти, затова е назряла идеята за сдружаване, която да ни помогне за съвместно справяне с проблемите“, посочи Рачев.

Преди 4 години съюзът беше създаден от 7 производители, а днес той наброява 372 членове. С идеята за сдружаване градинарите наистина биха решили голяма част от своите проблеми.

Последната одобрена от Брюксел помощ за изграждане на хладилни бази и за покупка на сортировъчни машини се приема добре от фермерите, но по предварителни данни тя ще помогне за изграждане само на около стотина подобни бази. В същото време производителите на плодове и зеленчуци в страната са 20 хиляди, затова и тези бази ще бъдат твърде ограничени. „Имаме уверение от министъра на земеделието Румен Порожанов, че ако се организираме добре и усвоим сегашния бюджет от 7,2 млн. лв., през следващата година той би могъл да се увеличи“, посочи още Рачев. И изрази оптимизъм по отношение на реализацията на плодовете и зеленчуците през следващите години.

До 20 април овощарите са в стрес заради огромната опасност от слани
31594
 

Последни материали
Виж
Рапицата и соята също са сред отличниците
Украйна печели най-много от износа на растителни масла, царевица и пшеница
За още 6 месеца, считано от 22 ноември
В Сърбия цената на хляба от брашно тип 500 остава 50 евроцента
С трикратен ръст на доставките
САЩ вече са втори вносител на зърно в ЕС след Украйна
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
Свързани материали
Виж
Зрял фасул със сланина
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 27 септември – 3 октомври 2024 година
Очертава се риск от падане на слани в началото на октомври
България се включва в европейската инициатива по отбелязване на празника на биоземеделието
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 26 април – 2 май 2024 година
Остава опасността от слани във високите полета на западна България
МЗХ
Стъпки към партьорството с Израел в областта на напояването
Търговски връзки
Ще споделяме аржентински опит в кооперирането
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини