Начало » Важно за фермера » Пчеларство
28.03.2019 г.

Пролетно третиране и подхранване на пчелите

Как се прави
Пролетно третиране и подхранване на пчелите

sinor

Месец март е изключително интензивен за обгрижването на пчелина. При затопляне на времето се извършва пролетният преглед. Самото третиране може да се осъществи и след първото масово облитане на пчелите.

За да се развият добре кошерите след презимуването, трябва да им се осигури добра и качествена храна. Подхранването се прави до момента, в който в района на пчелина се появи цъфтеж. В различните части на страната моментът се случва по различно време, в зависимост от микроклимата и надморската височина.

Подхранването се прави с твърда храна, богата на витамини и минерали. Също така е добре, ако има останали пити с мед от предната година, да се разпечатат и поставят в кошера. Това е най-добрата стимулация за бързо развитие на  пчелите.

Кошерите освен това трябва да се стеснят.

През този период трябва да се обърне внимание и на обезпаразитяването на пчелите – третиране срещу вароатоза и нозематоза. Пчелните семейства се третират с различни препарати на основата на оксалова киселина. Може да се използват и етерични масла, както и различни естествени екстракти. Те помагат за очистването на пчелите от акари.

При силна инвазия на акари обработката се повтаря след около две седмици, а за целия сезон може да се осъществи три-четири пъти.

На пазара се предлагат и ленти за борба с акарите. Те обаче могат да се поставят само когато температурите през нощта са над 12 градуса, т.е. настъпило е трайно затопляне. При по-студено време пчелите се събират на кълбо и само една част от тях са в допир медикаментите.

Могат да се ползват и различни прахове и други химикали, но следва да се знае, че при напръскване има риск и за пчелите.

Ако пчеларят забележи тъмни петна по кошера, пчелното семейство най-вероятно е поразено от нозематоза. В такива случаи е редно е пчеларят веднага да се допита до ветеринарен лекар, който ще назначи правилното лечение. В законодателството подробно са описани мерките за предпазване.

От министерството на земеделието предупреждават също, че при наличието дори на леки симптоми на болест по пчелите, е абсолютно забрането да се използват антибиотици от страна на фермерите. Забраната важи от 2006 г., когато в меда бяха открити остатъци от антибиотици.

Пролетно третиране и подхранване на пчелите
83837
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
От 9 декември започва прием по пчеларските интервенции през СЕУ
Полицаите открили на място разхвърляни капаци и съборени кошери
Разследват унищожаването на 10 пчелни семейства в Горна Оряховица
Увеличава се броят на продадените и изоставени пчелини
Ниски изкупни цени на меда и евтин внос отказват пчеларите в Кюстендилско
Секторната програма по пчеларство
Гръцките пчелари са получили сериозни обезщетения за загубени кошери
За пчеларите от Враца и района
Утре може да посетите демонстрационен семинар в пчелина на Димитър Ганчев
Втора част
Рецепта за здравето на пчелите!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини