Начало » Важно за фермера » Пчеларство
09.12.2009 г.

Пудра захар не е подходяща за третиране на вароатоза

В миналото пудрата захар е препоръчвана като добър продукт за третиране на вароатоза. За съжаление никога не са представяни резултати от систематични опити. Сега трима изследователи от САЩ представят изключително отрезвяващи резултати. Действието на пудрата захар за третиране на вароатоза е тествано първоначално в лаборатория.

Тримата изследователи са установили 90% ефективност. Факим Цаде третира естествени пчелни семейства с 15 г. пудра захар заедно с духало. По време на 24-часовото тестване той е установил по-високо естествено състояние на акарите, отколкото при пчелните семейства, които на са били подложени на третиране. При този тест не е установена ефективност.

Ако пудрата захар беше ефективен метод за третиране на вароатоза, е необходимо следните критерии да бъдат изпълнени:
- значително намаляване популацията на вароатоза;
- никакви негативни последици върху състоянието на пчелните семейства;
- улеснена употреба за пчеларите.

НАЧИН ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ОПИТИТЕ
Елис и неговите сътрудници са изследвали през февруари 2007 г. 24 стандартни пчелни семейства. Те са били разпределени в три групи и всяка е била разположена на 10 км разстояние. Всяка група е съставена от четири пчелни семейства, третирани с пудра захар и от четири т. н. контролни пчелни семейства, които не са били подложени на третиране. От началото на април 2007 година до февруари 2008 всяко от третираните семейства на всеки две седмици е третирано със 120 г пудра захар. През март, май, юли, септември и ноември 2007, както и февруари 2008 г. са измервани силата на пчелните семейства и популацията на вароатоза. Популацията на вароатоза е изчислявана посредством проба от пчелите и проба от потомството.

БЕЗ РЕЗУЛТАТ
Третирането с пудра захар не е имало въздействие върху развитието на пчелните семейства, това означава, нито върху популацията на пчелите, нито върху потомството. Третирането е и без резултат за намаляването популацията на вароатоза сравнена с тази на групите, които на са били третирани...

ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Резултатите, които потвърждават, че третирането с пудра захар не повлиява развитието на пчелните семейства, са идентични със заключенията на Факим Цаде. Тези резултати са предвидими, защото през целия сезон на пчелите 60% от акарите се намират в покритите размножителни клетки и поради тази причина не могат да бъдат повлияни от този метод на третиране. Лийбих е постигнал сходни резултати чрез редовна употреба на оксалова киселина през целия пчеларски сезон. Това третиране действа на акарите. Екварас и неговите сътрудници са доказали чрез опити, че при по-ниска гъстота на вароатозата, репродуктивността на акара се увеличава. Спорен е въпросът, дали е проведено успешно третиране на вароатозата.

Явно е, че въпреки постоянното третиране през целия тестови период, популацията на вароатоза остава голяма. Впечатление правят и ниските средни нива на популацията на пчелите, които за целия сезон са винаги под 14 000 на пчелно семейство. За първи път има научни данни, които доказват, че целогодишното третиране на пчелните семейства с 120 г пудра захар не води до значително намаляване на популацията на акарите и поради тази причина методът не е подходящ за третиране.

Пудра захар не е подходяща за третиране на вароатоза
10116
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини