Начало » Важно за фермера » Пчеларство

Производството на мед в Испания е нараснало с 20 % през последната кампания

Испания продължава да е начело по брой професионални пчелари
Синор.БГ / 12.08.2025 г.
Производството на мед в Испания е нараснало с 20 % през последната кампания

Производството на мед в Испания през кампанията на 2024 г. достигна 33 134 тона, което е с 20 % повече от 2023 г. и на ниво, сходно с регистрираното през 2021 г. Това възстановяване се случва след две поредни кампании (2022 и 2023 г.) с исторически ниски нива на производство, причинени от интензивни периоди на суша.

Производството на восък, от друга страна, показва по-стабилно развитие, макар и с ръст от 15 % спрямо предходната кампания. Що се отнася до броя на стопанствата и преброяването на кошерите, и двете са отбелязали лек спад (-0,2 % и -0,8 % съответно).

Забележителна е високата степен на професионализация в сектора: 17 % от пчеларските стопанства в Испания са професионални (с повече от 150 кошера), което е процент, значително по-висок от средния за Европейския съюз.

Консумацията на мед в испанските домакинства нарасна значително през 2024 г., достигайки 880 грама на човек, което представлява увеличение от 35 % спрямо 2023 г.

Това увеличение на потреблението е допринесло за намаляване на нивото на самозадоволяване, което е 79,3 %. Поради това е отбелязан ръст на вноса на мед, както по обем, така и по стойност, докато износът е намалял. Европейският съюз остава основният търговски партньор на Испания.

Що се отнася до цените на производител, те остават на нивото от предишни кампании: 3,37 евро за килограм за многоцветен (полифлорен) и 3,99 евро за килограм за едноцветен (монофлорен) мед.

Производството на мед в Испания е нараснало с 20 % през последната кампания
3218
 

Последни материали
Виж
Закъснели сме
Утре да започне ваксинирането срещу шарка по овце и кози, призова шефът на Съюза на ветеринарите
За по-добро хранене на растенията
Ползи от лимонената киселина за градината
В Държавен вестник
Промени при директните плащания: Само за 2025 г. е удължен срокът за корекции на заявленията
Средната цена обаче продължава да се повишава за пореден сезон
Износът на ябълки от Украйна се срина с близо две трети
Сирия отмени търг за внос на 200 000 тона, очаква се скоро да обяви нов
Южна Корея закупи на търг 50 000 тона хлебна пшеница с произход от САЩ
Присъствен и онлайн семинар на 29 септември
Фермери получават съвети за по-висока доходност от земята
Свързани материали
Виж
Стратегически план - отчет за 2024 г.
Пчеларите през 2024 г. - без нито един проект за разкриване на фалшив мед подаден проект за разкриване на фалшив мед
В днешния Държавен вестник
В наредба за пчеларството са променени приложения за организации на животновъди
ДФЗ
Пчеларите могат онлайн да подадат заявленията си на 31 август, неделя
През август
Вървят обществени обсъждания на пет проекти на нормативи в областта на агросектора
Липсата на пазар свива сектора
Николай Гайдов: Пчелите и пчеларите сме в будна кома
Ето как се променя подпомагането в евро за пчеларите
За инвестиции в пчеларство субсидиите ще бъдат между 843 и 1 968 евро
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини