Януари е един от най-натоварените месеци за тези, които произвеждат разсад. На пръв поглед изглежда, че работата в градината е приключила, но всички опитни градинари знаят, че сезонът започва не с наближаването на пролетта, а именно през зимата. Обикновено рано се засяват тези култури, които имат по-продължителен срок на вегетация – домати, пипер, патладжан. В студените месеци се правят и зимни сеитби, които осигуряват ранна продукция. Тези сеитби са възможни в по-топлите райони на страната, където земята не е замръзнала.
Засяване на зеленчуци за отглеждане на открито
Засяването и развитието на разсадите се извършва в закрити и отопляеми култивационни съоръжения или в домашни условия за малката градина, когато зеленчуците се отглеждат на открито.
Ориентировъчните срокове за южните части на страната са:
пипер – 20 януари – 10 февруари
домати – 25 януари – 10 февруари
патладжан – 20 януари – 5 февруари
Готовият разсад се изнася на открито в южните части на страната след 20-25 април.
За Северна България тези ориентировъчни срокове за засяване и изнасяне на открито са по- късни с около 10-на дни. Обикновено засяването се извършва през първата половина на февруари, а разсаждането след 30 април.
Подходящи са средноранните и късни сортове зеленчуци. За различните култури се използват различни субстрати.
Патладжанът е най-добре да се засява в отделни обеми, защото трудно преживява пикиране.
В края на януари и първата десетдневка на февруари се засява и ранното главесто зеле – подходящи съоръжения са оранжерии или полутопли парници.
През януари може да се засява и целина. Тя може да се отглежда за кореноплоди, дръжки или листа, но характерното за нея е това, че има дълъг вегетационен период – около 6-7 месеца. Времето на засяване трябва да се съобрази с периода на разсаждане. Не бива да се задържа повече в парника и да се разсажда „стар разсад“, защото започва да стрелкува и се влошава качеството на продукцията.
Януари е най-подходящото време за засяване на ягоди, особено ремонтантните сортове. Ягодата е култура, която много лесно се развива от семена и още същата година дава реколта.
Зимна сеитба на открито
Зимната сеитба на открито се препоръчва за по-топлите райони на страната. Тя е подходяща за студоустойчивите култури – може да се сее спанак, магданоз, грах, бакла, салата и др., когато атмосферните условия позволяват и земята не е замръзнала. Препоръчва се да се засяват по-голямо количество семена, защото не всички оцеляват.