Начало » Новини » Страната
09.01.2023 г.

Сериозни валежи се очакват едва след 21 януари, но не за дълго

Прогноза за времето
Сериозни валежи се очакват едва след 21 януари, но не за дълго

sinor.bg

Въпреки лекото застудяване, което от днес нахлува от Изток, температурите не могат да бъдат определени като типично януарски. Преди повече от десетина години термометрите през декември и януари традиционно показваха стойности около и под нулата (а не над нулата като през декември 2022 г. и януари 2023 г.), затова и днешното застудяване ще бъде някаква прелюдия към нормализиране на зимните температури.

Сериозните валежи, които се очакваха днес и утре, както около и около 17 и 18 януари вероятно ще бъдат кратковременни и не повсеместни. Обилен снеговалеж ще се очаква едва след 21 януари, като прогнозите са за почти непрекъснати двуседмични валежи от дъжд или сняг в Западна България, но без мразовити температури.

Илия Проданов за сушата

Най-ниските минимални температури през януари ще са само минус 5 градуса - около 24 и 25 януари. От 21 до 31 януари ще вали обилно и непрекъснато – смесено дъжд и сняг, тъй като градусите отново няма да паднат съществено. На 1 и 2 февруари ще има леко изясняване на времето, след което обаче започва нова серия валежи до 9 февруари. Следващите дъждовни дни ще бъдат между 13 и 16 февруари, като сняг не се очаква. Тази дългосрочна прогноза се отнася основно за Плевенско и Софийско. Докато във Видинско, Врачанско и Русенско валежният период между 21 и 31 януари няма да бъде с толкова активен като в Плевенско. В Русенско дъждове се очакват само на 15 и 16 февруари, а не от 13-и, каквито са прогнозите за Плевенска област.

Във Великотърновско обилни валежи ще има само около 22 и 23 януари, 26 и 27-и. През февруари силен дъжд ще вали само около 4-и. По-леки превалявания се очакват само в периодите 5-6 февруари, 8-10 февруари и 13-16 декември.

Във Варненско и Добричко по-обилни валежи ще има само на 10 и 11 януари, по-слаби – на 12,13 и 17 януари. Сняг и дъжд се предвиждат за 22 и 23 януари, докато активни дъждове се очакват на 26 и 27 януари. За разлика от Западна България февруари няма да бъде така богат да дъждове. Леки превалявания ще има от 3 до 5 февруари и от 9 до 11-и. Слабо ще вали сощо на 16 и 17 февруари. Подобна валежна картина ще има също в Бургаско.

От 10 до 12 януари смесено дъжд и сняг ще вали активно в Пловдивско и Старозагорско. На 22 и 26 януари също валежите ще бъдат по-силни. Слаби превалявания ще има на 23, 28 януари и 3 февруари. На 4 и 9 февруари ще вали по-силно, докато леки дъждове се очакват 5-6, 8, 10 февруари. От 13 до 18 февруари на места ще превалява с леко изясняване.

Особено обилни дъждове не се очакват и в Югозападна България. В Благоевградско например най-активно се очаква да вали на 10 и 17 януари – дъжд и сняг. От 22 до 26-и януари, без 24 също ще вали дъжд и сняг. През февруари на 3-и ще има леки превалявания, а на 4-и дъждът ще се усили. Силен валеж ще има също на 8-и и на 22 февруари, а леки превалявания – на 6-и, 9-и, 13-и, 14-и, 16-и и 18 февруари. През останалото време ще е слънчево или облачно. 

Цялата картина не носи утеха за земеделците, че поне първите месеци от годината ще донесат необходимата влага за есенните култури. Ако сравним с последните няколко пролети, дъждовете, които трябав да валят през зимата, обикновено се изиспват през април и май. 

Сериозни валежи се очакват едва след 21 януари, но не за дълго
10901
 

Последни материали
Виж
Зам.-министър Янчев: Стопаните подават активно заявления по интервенцията за управление на риска
Значителна част от средствата за храмовете по ПРСР 2014-2020 г. остава да бъдат разплатени
72,5 млн. евро по Стратегическия план може да инвестира Българската православна църква в реставрация на храмове
Промени в постановлението за тарифите, събирани от ИАРА
Драстично поскъпват риболовните билети от 2025 г.
Срещи с бранша
На 4 април в МЗХ ще се проведе финална среща по „влажните зони“
Информационна кампания
В Търговищко са възстановени два тръбопровода за напояване
Както в количествено, така и в стойностно изражение
Износът на лешници от Грузия нарасна от началото на сезона
Свързани материали
Виж
Агрометеорология
През април: Валежи, късни слани и опасност от градушки
Агрометеорология
Валежи със стопанско значение се очакват през следващите 7 дни
Агрометеорологична прогноза за периода 14-20 март 2025 година
Застудяване увеличава риска от измръзване на цъфтящите овошки
Количеството валежи ще определи дали добивите ще са близки до средните
Посевите с есенно зърно в Украйна преминаха като цяло добре зимата
Не се очакват проблеми с пролетната сеитба, изненада са цените на торовете
Валежите връщат надеждите на земеделците за успешна 2025-та година
Агрометеорологична прогноза за периода 14-20 февруари 2025 година
Валежи от дъжд и сняг ще повишат нивото на запасите от влага в почвата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини