Като зеленчуци от семейство картофови пиперът и патладжанът се радват на широк прием на нашата трапеза. По своите биологични потребности и двете култури са взискателни към топлината, слънцето и влажността. Ако се предоставят необходимите условия, тогава ще се избегнат много проблеми, свързани с отглеждането и плодоносенето на тези култури.
Как да не допуснем падане на цветовете на пипера и патладжана?
Необходимо е да се създадат комфортни условия за растенията.
1. Изисквания към осветеността – пиперът се нуждае от добро осветяване, но трябва да се има предвид, че по време на интензивен цъфтеж и плододаване светлинният ден не трябва да надвишава 10-12 часа. При такава оптимална осветеност ще се ускори развитието на цветове и образуване на завръзи. При по-ниска осветеност растенията прорастват и изтъняват, листата пожълтяват, а пъпките и цветовете падат.
Патладжанът е култура, която връзва плодове само когато върху цветовете падат преки слънчеви лъчи. Препоръчва се допълнително „осветление“ чрез премахване на листата, които засенчват цветовете. Синият домат е растение на късия ден и затова се развива най-добре, когато цъфтежът стартира в края на юни, а денят започва да намалява. Съкращаване на продължителността до 10-12 часа, при максимална осветеност, позволява да се запазят цветовете и се ускори плододаването.
2. Пиперът страда при рязко захлаждане, но не се чувства добре и при температури над 35 градуса. Това води до потискане на растежа и загуба на цвят.
Патладжанът се развива най-добре при температури 22-28 градуса, а при продължителни температури над 30 градуса растенията преустановяват развитието си, цветовете падат и самите плодници остават стерилни.
Студеното и мрачно време също е предпоставка за спиране на развитието и опадане на цветовете. Препоръчва се пръскане с калциева селитра – 1 супена лъжица на 10 литра вода.
3. Нивото на влажност – опадането на цветовете и младите завръзи може да бъде причинено от липса на влага. Пиперът и патладжанът имат повърхностна коренова система, поради което не могат да извличат влага от по-дълбоките слоеве на почвата. Културите се нуждаят от постоянно поливане – от началото на формиране на цветните пъпки до образуването на плодовете. Пресушаването води до висока концентрация на соли в почвата, а прекомерното поливане предизвиква недостиг на кислород. Оптималната влажност за пипера трябва да бъде 70-75%, а за патладжана – около 60%.
4. Плодородност на почвата – за отглеждането на пипер и патладжан не са подходящи тежките и глинести почви. Добър добив се получава на добре структурирани хумусни почви. От ранното развитие на растенията до образуване и израстване на плодовете, в почвата е необходимо да се внасят балансирано хранителни вещества – азот, фосфор и калий. Калият ги прави по-устойчиви на заболявания. Недостатъчното и неправилно подхранване може да доведе до опадане на цветовете и завръзите. И двете култури предпочитат неутрална почва с pH 5,5-6,5.
5. Недостатъчно опрашване – ако цветът на растението не е опрашен, то тогава то го изхвърля като ненужен. Напоследък се наблюдава намаляване на опрашителите. За задържане на цветовете и стимулиране на завръзите може да се използва доматин. Борната киселина се използва също като стимулант –10 г на 10 литра вода, като предварително се разтваря в чаша топла вода. Друг вариант е органоминерален тор Ка-Бор, който стимулира и защитава цветовете и завръзите от окапване.
Важни препоръки при отглеждане на пипер и патладжан
1. За да се избегне травмиране на корените на растенията при пикиране и разсаждане, желателно е да се засяват в единични обеми.
2. Мулчирането ще спомогне да се предпазят растенията от пресъхване и преохлаждане, което предизвиква силен стрес и води до опадане на цветовете.
3. Пиперът и патладжанът са култури, които страдат от различни инфекции и заболявания. За да се елиминират част от тези проблеми е необходимо да се сменят регулярно участъците, като се спазват правилата на сеитбооборота.
4. Пиперът и патладжанът не обичат поливане с много студена вода, което ги стресира. Добре се чувстват ако се поливат с престояла вода, но това се оказва доста трудно. Най-добрият вариант в този случай е използване на системи за капково напояване.
5. Изборът на подходящи сортове ще гарантира лесно адаптиране на растенията към климатичните условия на региона и ще осигури добра реколта.