Начало » Новини » Страната
11.07.2018 г.

Бързо се погрижете, ако листата на краставиците повяхват и изсъхват

Важно за градинаря
Бързо се погрижете, ако листата на краставиците повяхват и изсъхват

sinor

Топлите дни и прохладните нощи оказват пагубно действие върху краставиците. Резките колебания на температурата и влажността в рамките на деня оказват същото въздействие – листата се отпускат, повяхват, а по-късно изсъхват и окапват. Каква е причината за подобно поведение? Логично е да се мисли, че се дължи на недостиг на вода, но поливането ще причини по-голяма вреда.

Ако листата на краставиците повяхват през деня, а после се възстановяват, това са признаци за кореново базово-стъблено гниене и фузарийно увяхване. Причината за тези явления са гъбични поражения на кореновата система. Растенията се нуждаят от незабавна помощ.

Кореново и базово-стъблено гниене

Кореновото и базово стъбленото гниене се срещат по-често при оранжерийно отглеждане на краставици, но нерядко боледуват и тези, отглеждани на открито. Гъбичните спори лесно се пренасят по въздуха, при поливане и по време на дъжд, а също и чрез паразити. Навлизат в зеленчука при механично увреждане на кореновата система. Патогените се съхраняват в остатъците в почвата.

Симптомите се проявяват под формата на потъмняване на кореновата шийка и корените на краставиците, които могат лесно да се извадят. Листата на увредените растения просветляват, а по-долните повяхват в горещите часове на деня. Цветовете започват да окапват, а завръзите повяхват и отмират.

Най-напред загиват малките корени, а след това главният корен потъмнява. Характерно за заболяването е това, че се унищожават епидермиса и кората, но проводящите тъкани остават незасегнати.

Болните растения постепенно просветляват, пожълтяват и умират.

Не бива да се допуска засоляване на почвата, защото отслабва кореновата система и става уязвима.

Агротехническите средства предвиждат, при поява на първи признаци на кореново гниене, растенията да се отпуснат от подържащата конструкция и се засипат с почва. Това ще стимулира формирането на нова коренова система. Не се допуска поливане директно под корен, а чрез странични канали – в междуредията. Не е желателно и разрохкване на почвата в този период. Препоръчва се мулчиране след засипване. След появата на нови корени /10-15 дни/ се извършва повторно подсипване на почва.

Фузарийно увяхване

Фузариумът е много вредоносна болест по краставиците, особено в условия на силно засушаване. Причинява се от гъбичката Fusarium oxysporum и се развива лесно в условия на монокултурно отглеждане. Гъбичките живеят в почвата, проникват в растенията чрез корените и унищожават проводящите тъкани на растенията. Гъбичката отделя токсини и ензими, които атакуват корените и позволяват проникването на мицела в тях, а след като проникне, той лесно се развива, атакувайки проводящата система.

В самото растение отделя токсин с високо съдържание на фузарийна киселина, като от нея и метаболитите и загиват първо младите корени, след това цялата коренова система и накрая растението.

Болестта се развива динамично при висока температура и ниска почвена влажност, което налага често поливане. Признаците се проявяват във всички фази на развитие на растенията, но са по-характерни в началото на плододаването. Първоначално листата увяхват през деня, а нощем се възстановяват, а по-късно увяхват изцяло, без да успеят да възстановят тургура си. Често оцелелите плодове стават горчиви и се предполага, че се дължи на натрупването на токсини.

За предотвратяване на болестта се предвижда третиране с топсин – 3 дни преди пикиране, 3 дни след разсаждане и третото третиране е 10 дни след разсаждане.

Може да се използва и биологичен почвен фунгицид фузаклин гранулат, който гарантира три нива на защита. Няма лечебно действие

Препоръчва се поливане в междуредията и мулчиране.

Агротехническите мерки предвиждат почистване на растителните отпадъци и унищожаване.

При всички гъбични заболявания след прибиране на реколтата е наложително обеззаразяване на почвата с медсъдържащи препарати за растителна защита. По възможност да се избягва монокултурно отглеждане, като се прилагат правилата на сеитбооборота.

Бързо се погрижете, ако листата на краставиците повяхват и изсъхват
124771
 

Последни материали
Виж
Подобряване на достъпа до земеделска земя и животновъдни стопанства
Гърция инвестира 65 милиона евро за пътища за фермерите
Напомняне
Осигуровките, които фермерите плащат за наемане на сезонни работници
До 22 април
МЗХ стартира прием на заявления за подпомагане на занаяти в селските райони
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Свързани материали
Виж
Практика
Отглеждането на домати и краставици в съседство е възможно, но трудоемко
Туршия от зрели краставици и червени чушки
Какви мерки за борба със заболяването можем да предприемем
Пероноспорозата по краставиците е сред първите есенни проблеми в градината
Туршия от кисели краставички със синап
Разпознаване
В горещо и сухо лято паяжинообразуващи акари нападат краставиците
Пожълтяване на краставиците от средата на лятото
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини