Представителите на пет от големите търговски вериги днес имат среща с министъра на земеделието Румен Порожанов по повод инициативата на ведомството за подкрепа на родното производство. Това съобщи агроминистърът пред една от националните телевизии по повод мерките, предприемани в защита на българските фермери.
От три години държавната администрация се включва в различни инициативи, свързани с насърченията на родното земеделие. Ефектът се усети през 2017 година, когато повечето вериги започнаха с предимство да изкупуват български плодове, зеленчуци и месо. Големият проблем досега беше невъзможността дребните стопани да предлагат големи партиди, каквито са изискванията на веригите.
Редица фермери успяха да засилят обединенията помежду си, като добър пример в това отношение са Дунавските овощари, които само преди месец проведоха първото си крупно пролетно договаряне с потребители не само от България, но и съседните дунавски страни.
Обръщането към българското производство не се дължи само на инициативите на държавната администрация, но и на самите потребители, които отказват да купуват „пластмасовите“ сортове домати или безвкусните ябълки, с които веригите зареждаха основно преди две-три години. След отлива от европейската стока търсенето на родни зеленчуци видимо расте, което би трябвало да се насърчава.
На днешната среща земеделският министър ще постави и друг проблем пред търговските вериги – този с огромните надценки, прилагани за едни и същи продукти, които се продават в Западна Европа и в България.
Пример с двойния стандарт при храните беше даден при италианска паста, която в България струва със 150% по-скъпо от същия продукт в Италия или Германия например.
Подобни разминавания, но в по-лека форма са установени още при продажбата на бебешки млека, шоколади, моцарела и други продукти. Няма яснота как ще премине срещата с търговските вериги, като се знае, че ценообразуването зависи от търсенето, коментираха икономисти.