Крайно наложително е България да приеме Закон за агрохранителната верига, защитаващ производителите на първична продукция, така че цената на суровината да не се определя от търговските вериги, както е в момента, а да дава сигурност на фермерите с правилно ценообразуване при изкупуване на суровината според нейната себестойност. Това посочи бизнесменът и бивш министър на земеделието Кирил Вътев в интервю за националното радио. Поводът е предстоящата дискусия за достъпа на земеделските стопани до пазара, която ще се проведе на 15 януари в Университета за национално и световно стопанство. С нея участниците на пазара за пореден път ще се опитат да обърнат внмание на политиците към проблемите по веригата от полето до търговската мрежа.
Темата за продоволствената независимост на страната според Вътев трябва да стане основна тема за бъдещите политики, защото в момента само 5 на сто дори от семената за посев се произвеждат в България, всичко останало е внос. Огромни са проблемите и в контрола на търговските марки с означено наименование за произход, където правилото за самоконтрол безогледно се нарушава. „Не може при производството на „Филе Елена“, което е със защитено наименование за произход и по технологични спецификации трябва да се изсушава минимум за 45 дни, рецептурите нагло да се променят. Ще ви дам примери, при които след съответните термични обработки на месото при 50 градуса филето добива подобен вид само за 3 дни и така само след 5 дни то ще е на пазара. Няма как да се конкурираме при тази различна себестойност“, заключава месопреработвателят. И допълва, че и в България освен нов Закон за агрохранителната верига трябва да се приеме и Закон за браншовите организации, така че бизнесът да получи правото сам да контролира фирмите на пазара. „В ЕС браншовиците контролират безкомпромисно подобни случаи, защото, когато дадено защитено наименование се произвежда от стотици преработватели, потребителят трябва да е сигурен, че синьото сирене или мортаделата например се произвеждат по заложени рецептури и вкусът им трябва да е еднакъв“, посочи Вътев.
ЕК готви законодателство срещу нелоялните търговски практики
За да може всичко това да се случи обаче, 51-ят парламент и очакваното ново правителство би трябвало да продължат започнатото от предишния редовен кабинет. Ще припомним, че парламентарната земеделска комисия на предишното Народно събрание отхвърли проекта на МЗХ за Закон за агрохранителната верига. Затова и на дискусията на 15 януари експерти в бранша ще предложат онези допълнения, необходими в новото законодателство, които най-после да защитят фермери и преработватели от нелоялните търговски практики.