Начало » Новини » Интервю
13.01.2025 г.

След влизането в еврозоната НСИ ще изчислява инфлацията в края на всеки месец

Ще се взимат данни от търговските вериги
След влизането в еврозоната НСИ ще изчислява инфлацията в края на всеки месец

sinor.bg

С уговорката, че Националният статистически институт (НСИ) не прави прогнози за инфлацията с изключение на демографските процеси, в интервю за БТА председателят на Националния статитстически институт (НСИ) доц. д-р Атанас Атанасов посочи, че заради повишението на цените на хляба, ресторантьорските услуги, тока, забелязани още в началото на януари, ще последва ръст и в инфлацията. „С повишаването на ДДС за основни продукти от потребителската кошница като хляба би могло да се очаква и повишаване на инфлацията“, обясни доц. д-р Атанас Атанасов.

На въпроса дали с присъединяването на България към Шенген и по суша страната ни ще има нови ангажименти в областта на статистическата информация, председателят на НСИ обясни, че „по-скоро ще се получат малки затруднения при някои изследвания като международния туризъм. НСИ провежда едно изследване, при което на граничните пунктове преминаващите се анкетират за целта на пътуването им. Сега на Кулата това няма да може да се прави. На другите гранични пунктове може да се осъществят анкетите, защото на Видин и Русе има такси за преминаване, хората спират и отговарят на въпросите ни, но на Кулата преминаването е свободно и там изпускаме потока от хора. Но ще използваме опита на колегите от страните от шенгенското пространство. В момента проучваме как те събират данните си и много скоро ще приложим техния опит. Още повече, че с Гръцката статистика имаме споразумение за сътрудничество, работим много добре и може да използваме техните данни за пренощували туристи, да направим нужните оценки, за да получим достоверна и качествена информация за пътуванията на българските граждани в Гърция.

Ще дам един пример – все повече национални статистики използват информация за движението на мобилните телефони, като по този начин се изследва движението на населението. Възможности за това дава и изменението на Регламент 223, с което се дава възможност НСИ да има достъп до т.нар. частни държатели на данни, в т.ч. и данните от мобилните оператори.

По повод подготовката за членство на страната в еврозоната националната статистика готви промени, защото България ще трябва да изчислява предварителни оценки за инфлацията, както се прави за брутния вътрешен продукт и други важни показатели. Те трябва да бъдат обявени веднага след изтичане на съответния месец, затова НСИ ще получава данни от търговските вериги на седмична основа. Това ще позволи да се изчислява предварителна инфлация още в края на всеки месец.

„Предстои тази година да използваме пълноценно данните от търговските вериги, които получаваме. Така ще бъде направено сравнение какви резултати се получават по традиционния метод и чрез данните от веригите. След като се уверим, че всичко е наред, едва тогава ще пристъпим към официално изчисляване на инфлацията по новия метод, но за това има още време“, посочи още председателят на НСИ.

На въпроса даби НСИ има готовност от тази година да започне да изчислява регионалната инфлация, Атанасов съобщи, „регионалната инфлация е нещо, което много искам да осъществим и по което работим вече, но и то изисква много предварителна подготовка. На този етап нямаме достатъчно данни за това. Ще ви дам пример – в момента нашите анкетьори всеки месец регистрират над 41 000 цени на различни стоки и услуги в 6 400 търговски обекта в цялата страна. За да се изчислява регионална инфлация, това трябва да се умножи поне по 6, колкото са статистическите райони, или по 28, колкото са областите в страната. Затова решението е да се използват данните от търговските вериги, включително и на регионално ниво. Затова работим в посока получаването на данни от веригите, но на първи етап е по-добре да се разработи флаш инфлацията, а едва след това да се работи по изчисляване на регионална инфлация.

След влизането в еврозоната НСИ ще изчислява инфлацията в края на всеки месец
3053
 

Последни материали
Виж
Оторизирани са над 8 млн. лева
142 061 био пчелни семейства са заявени за подпомагане от 763 кандидати през 2024 г.
Почти 15 000 дка гори са опожарени върхово
Горските пожари през 2024 г. са засегнали площ от 170 000 дка в страната
ОИСР успешно приключи прегледа на политиките в българското земеделие
Очертаващият се недостиг от новата реколта в Украйна подкрепя цените
Германия разшири с над 2 на сто засетите площи с есенна рапица
Промени в последния момент
Отпада изискването да се заявяват правни основания за поливни площи
В агенцията за градушки те са 22%
482-ма пенсионери работят в администрациите към МЗХ
Свързани материали
Виж
В агенцията за градушки те са 22%
482-ма пенсионери работят в администрациите към МЗХ
НСИ - предварителни данни за 2024 г.
Дългът на страната е нараснал от 33,2 на 48,8 млрд. лв. за четири години
УС на ДФЗ
Одобрени са 26 млн. лв. държавна помощ за екарисажите, но променят указанията
8 900 стопани подадоха документи за подпомагане
41,68 лв./ха е ставката за хектар царевица с щети от сушата през 2024 г.
НСИ: Спад на обемите и понижение на цените в селското стопанство
Информационна кампания
ДФЗ проверява активните фермери чрез подадените данни пред НСИ и НАП
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини