Министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов откри кампания за популяризиране на продукти с традиционно-специфичен характер, която се провежда от сдружение „Традиционни сурово-сушени месни продукти“ съвместно с търговска верига, съобщиха от пресцентъра на ръководеното от него ведомство.
„Министерството винаги се е стремяло да подкрепи усилията на българските производители да съхранят и възродят производството на автентични наши продукти по традиционни рецепти. Насърчаваме земеделските производители да се сдружават и да се възползват от възможностите за регистрация на европейско ниво на продукти със защитени географски означения и храни с традиционно-специфичен характер“, заяви Порожанов.
Досега България е вписала в европейския регистър 2 защитени географски указания – „Горнооряховски суджук” и „Българско розово масло”. В Европейския регистър на храните с традиционно-специфичен характер са вписани и пет месни продукта – „Филе Елена”, „Луканка Панагюрска”, „Роле Трапезица”, „Кайсерован врат Тракия” и „Пастърма говежда”. В момента продуктът „Странджански манов мед“ е в процедура по преглед на европейско ниво с цел регистрацията му като защитено наименование за произход. Обработва се на национално ниво и заявлението за регистрация на защитено наименование за произход „Месо от източнобалканска свиня“.
Чрез регистрацията на храните с традиционно-специфичен характер на европейско ниво се защитават интересите на производителите, вложили дългогодишни усилия и средства за поддържането на високо качество и търговска репутация на своя продукт, обасни министърът. Тези храни са защитени срещу нелоялна конкуренция и злоупотреба с името им. Регистрацията на продуктитe на европейско ниво като храни с традиционно-специфичен характер им осигурява правна закрила на наименованията на територията на целия Европейски съюз. На българския пазар за правомерната употреба на наименованията и за предотвратяване на тяхната имитация следи Българската агенция по безопасност на храните.
„Освен за производителите ползи има и за потребителите, на които се предоставя гарантирано качество на продуктите с европейско лого. Не на последно място храните с традиционно-специфичен характер допринасят за развитието на селските райони, местната икономика и туризма“, изтъкна Порожанов.