Някои градинари твърдят, че за разсада от домати може да се грижи и дете, стига да се придържа към някои основни принципи. Едва ли са прави, на детето ще му трябва най-напред подходящо обучение, но принципите си струва да се припомнят.
На разсада от домати най-зле действат течението и сеченето и те не трябва да бъдат допускани. С течението е лесно – просто местим съдовете с разсада в друго помещение и ги подхранваме със суперфосфат. Със сеченето е по-сложно – ако се появи, трябва да насипем слой от 2-3 сантиметра пясък, минал през силно нагряване, и да полеем растенията с разтвор на калиев перманганат. Ако това не помогне, здравите растения трябва да бъдат пресадени в други съдове. За да намалим вероятността от поява на сечене и кореново гниене пък разсадът се полива с топла вода, и то много внимателно, най-добре с капкомер до стъблото, така че водата да не попада върху листата.
Ако почвената смес, в която отглеждаме разсада, се покрие с плесен, горният слой се изхвърля и се досипва нова, след което се полива със слаб разтвор на калиев перманганат.
Докато дните са още къси, на разсада трябва да бъде осигурено допълнително осветяване. В първите 3-4 дни то е денонощно, а след това – най-малко 16 часа в денонощие.
Ако пък разсадът от домати придобие синкаво-лилав оттенък, не му достига топлина. Не е повод за притеснение – трябва да го преместим на по-висока температура и да го подхраним със суперфосфат.
Подхранването на разсада е важно по принцип, особено при положение, че разходите са относително ниски. Първото подхранване се прави 10 дни до 2 седмици, след като растенията пробият почвата. Използва се слаб разтвор на говежда тор или на комплексен (комбиниран) тор – 30 грама в 10 литра вода. След това се продължава през седмица с комплексни торове в малки дози – супена лъжица, разтворена отново в 10 литра вода.
За пикирането е необходима появата на 2-3 същински листа у разсада. Можем да го направим дори с обикновена стара лъжица. Слабите и непълноценни растения се отстраняват без жал, а останалите се пресаждат в индивидуални саксийки, като ги заравяме до самите семеделни листа. След пикирането растенията не се подхранват в продължение на 2-3 седмици, след което се връщаме на стария режим.