Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
22.11.2017 г.

От какво не става компост

Полезни съвети

Компостирането е чудесен начин да приготвим самостоятелно органичен тор. Купчината с компост ни осигурява възможност за разлагане на растителните остатъци и хранителните отпадъци, които иначе биха заминали на боклука. В нея можем да хвърлим почти всякакви органични вещества.

Има обаче неща, от които не само няма как да се получи компост, но някои дори са противопоказни за добавяне в купчината, от която чакаме да получим органичен тор. Ето 8 от тях.

1. Неорганични и бионеразградими материали като пластмаса, стъкло, алуминиево фолио метал. Те просто никога не се разлагат. Трябва обаче да се избягва и употребата на дървесина, обработена с химикали, както и стърготините от нея. За сметка на това стърготините от необработена дървесина са страшно полезни, тъй като изсмукват излишната влага в компостната купчина или яма.

2. Гланцирана хартия и други гланцирани печатни материали като списания, каталози или стари визитни картички. Химическите вещества в тях може да се окажат вредни за отглежданите растения. Вестниците и старите документи обаче са напълно подходящи за приготвянето на компоста, тъй като хартията, от която са изработени, е годна за вторична преработка.

3. Растения, поразени от болести или вредители. Такива растения и дори останките от тях се изгарят.

4. Растения, обработвани с пестициди и хербициди, включително тревата около пръскани селскостопански площи.

5. Сладкарски изделия като например торти, тъй като привличат вредители, насекоми и животни. Парчетата твърд хляб или други тестени изделия обаче са напълно приемлив компонент на компоста, само трябва да бъдат заровени по-надълбоко, за да се избегне отново привличането на нежеланите насекоми.

6. Екскременти от месоядни животни, включително от домашни любимци като кучета и котки, тъй като могат да доведат до разпространение на опасни за хората инфекции или паразити. За сметка на това сред най-качествените компоненти на компоста е пресният тор от тревопасни животни като кокошки, кози, крави, коне и зайци.

7. Растително масло, при това поради няколко причини. На първо място заради способността му да забави процеса на компостиране. Освен това миризмата му може да привлече вниманието на животни и насекоми, а готварските мазнини са в състояние да променят нивото на влажност на компоста.

8. Месни и млечни продукти. Месните остатъци се разлагат бавно и излъчват неприятна миризма. Освен това привличат плъхове, бездомни кучета и котки и най-вече приютяват пълчища мухи. Остатъците от млека, сирена и масла пък само ще послужат за умножаване на вредителите и гризачите наоколо.

Някои неща пък могат да бъдат използвани в приготвянето на компоста в съвсем малки количества като например орехите, тъй като съдържат веществото юглон, което в по-големи концентрации е токсично за някои растения, включително за доматите, и освен това забавя растежа им.

А за да не развъждаме и плодови мухи с добавяне на плодове в компостната купчина или яма, те винаги трябва да бъдат покрити.

От какво не става компост
15214
 

Последни материали
Виж
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Сривът в агросектора през 2024 г. надхвърля 1,1 милиарда лева
Свързани материали
Виж
Най-честите грешки при компостиране и как да ги избегнем
Науката
Влияние на бактериите върху съзряването на компоста
Повечето проблеми опират до дебелината на слоя върху тревата и цветята
Ползи и вреди от есенните листа и как да избегнем грешки при употребата им
През зимата
Детайли за компостирането на негодните за консумация картофи
Защо не трябва да смесваме компост с дървесна пепел?
Практично
Компостът е един от най-добрите органични торове
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини