Компостирането е чудесен начин да приготвим самостоятелно органичен тор. Купчината с компост ни осигурява възможност за разлагане на растителните остатъци и хранителните отпадъци, които иначе биха заминали на боклука. В нея можем да хвърлим почти всякакви органични вещества.
Има обаче неща, от които не само няма как да се получи компост, но някои дори са противопоказни за добавяне в купчината, от която чакаме да получим органичен тор. Ето 8 от тях.
1. Неорганични и бионеразградими материали като пластмаса, стъкло, алуминиево фолио метал. Те просто никога не се разлагат. Трябва обаче да се избягва и употребата на дървесина, обработена с химикали, както и стърготините от нея. За сметка на това стърготините от необработена дървесина са страшно полезни, тъй като изсмукват излишната влага в компостната купчина или яма.
2. Гланцирана хартия и други гланцирани печатни материали като списания, каталози или стари визитни картички. Химическите вещества в тях може да се окажат вредни за отглежданите растения. Вестниците и старите документи обаче са напълно подходящи за приготвянето на компоста, тъй като хартията, от която са изработени, е годна за вторична преработка.
3. Растения, поразени от болести или вредители. Такива растения и дори останките от тях се изгарят.
4. Растения, обработвани с пестициди и хербициди, включително тревата около пръскани селскостопански площи.
5. Сладкарски изделия като например торти, тъй като привличат вредители, насекоми и животни. Парчетата твърд хляб или други тестени изделия обаче са напълно приемлив компонент на компоста, само трябва да бъдат заровени по-надълбоко, за да се избегне отново привличането на нежеланите насекоми.
6. Екскременти от месоядни животни, включително от домашни любимци като кучета и котки, тъй като могат да доведат до разпространение на опасни за хората инфекции или паразити. За сметка на това сред най-качествените компоненти на компоста е пресният тор от тревопасни животни като кокошки, кози, крави, коне и зайци.
7. Растително масло, при това поради няколко причини. На първо място заради способността му да забави процеса на компостиране. Освен това миризмата му може да привлече вниманието на животни и насекоми, а готварските мазнини са в състояние да променят нивото на влажност на компоста.
8. Месни и млечни продукти. Месните остатъци се разлагат бавно и излъчват неприятна миризма. Освен това привличат плъхове, бездомни кучета и котки и най-вече приютяват пълчища мухи. Остатъците от млека, сирена и масла пък само ще послужат за умножаване на вредителите и гризачите наоколо.
Някои неща пък могат да бъдат използвани в приготвянето на компоста в съвсем малки количества като например орехите, тъй като съдържат веществото юглон, което в по-големи концентрации е токсично за някои растения, включително за доматите, и освен това забавя растежа им.
А за да не развъждаме и плодови мухи с добавяне на плодове в компостната купчина или яма, те винаги трябва да бъдат покрити.