Начало » Хоби земеделие » Малката градина
03.02.2025 г.

Биохимус, хумус и компост - различия и приложение

Биохимус, хумус и компост - различия и приложение

Изборът между биохумус, хумус и компост понякога е труден дори за опитните градинари, а може изобщо да не виждат разлика между тях, но такава има и често тя е много голяма. Общото помежду им е това, че са ценни органични торове.

Какви са различията между биохумус, хумус и компост?

Биохумус

По правило биохумусът (вермикомпост) е продукт от червеите, преработващи растителните остатъци от зеленчуковата или овощна градина. Съдържа много хуминови киселини и микроелементи в достъпна за растенията форма, както и голямо количество полезна микрофлора. Биохумусът е уникално средство за подобряване на почвата. Той я разрохква и структурира, повишава влагоемкостта и пропускливостта на въздух, стимулира растежа и развитието на растенията.

Хумус

Хумусът е органичен тор, който много прилича на биохумуса, но се получава без участието на земните червеи. Той също е ценен органичен тор, но съдържа по-малко полезна микрофлора. Хумусът подобрява структурата на почвата, повишава плодородието и задържа много влага. Получава се от заораване на сидерати или други растителни остатъци.

Компост

Компостът също е продукт от преработката на растителни остатъци, но от дейността на термофилни бактерии, тъй като вътре в компостната купчина протича процес на горене. Участие  вземат вземат също полезни гъбички и друга микрофлора. Резултатът е тъмна рохкава маса, богата на хранителни вещества. Използва се за подобряване на физико-химичните свойства на почвата, както и за подсилване на полезната микрофлора в нея.

Какво е най-добре да използваме?

Най-добър резултат се получава при смесено използване на трите вида органични вещества. Пропорциите могат да варират в зависимост от качествата на почвата и целите на градинаря.

Вермикомпостът е най-добро решение за подобряване на плодородието, а за увеличаване на органичното съдържание в почвата се използва компост.

Хумусът ще помогне да се създаде оптимален баланс между капацитета на влага и въздухопропускливостта.

Това, разбира се, е опростен вариант за приложението на органичните торове, но обикновено картината е подобна. Съвместното използване на трите вида оформя общия модел, а даване превес на един или друг тор, ако е необходимо да се създадат идеални условия за растението, познавайки недостатъците на почвата.

Биохимус, хумус и компост - различия и приложение
9315
 

Последни материали
Виж
Предложено е увеличение на заплатите на горските с 15%
КНСБ след срещата с Георги Тахов: Нямаме споразумение!
От днес стопаните могат да подават заявления за плащане по интервенцията за застраховане на реколтата
Решения на Министерския съвет
До 21 юли обещават нови мерки срещу спекулата с цените
Ангажиментът е за три години
БАБХ пусна обществена поръчка за 30 млн. лв. за дезинфекция на животновъдни ферми
Прогноза
При добив от 500 кг пшеница за декар, сметките ще излязат само ако цената стигне 400 лв. за тон
Премахване на част от листата на доматите – защо и кога?
Свързани материали
Виж
Бактериални торове – свойства и приложение в растениевъдството
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини