Начало » Хоби земеделие » Малката градина
03.02.2025 г.

Биохимус, хумус и компост - различия и приложение

Биохимус, хумус и компост - различия и приложение

Изборът между биохумус, хумус и компост понякога е труден дори за опитните градинари, а може изобщо да не виждат разлика между тях, но такава има и често тя е много голяма. Общото помежду им е това, че са ценни органични торове.

Какви са различията между биохумус, хумус и компост?

Биохумус

По правило биохумусът (вермикомпост) е продукт от червеите, преработващи растителните остатъци от зеленчуковата или овощна градина. Съдържа много хуминови киселини и микроелементи в достъпна за растенията форма, както и голямо количество полезна микрофлора. Биохумусът е уникално средство за подобряване на почвата. Той я разрохква и структурира, повишава влагоемкостта и пропускливостта на въздух, стимулира растежа и развитието на растенията.

Хумус

Хумусът е органичен тор, който много прилича на биохумуса, но се получава без участието на земните червеи. Той също е ценен органичен тор, но съдържа по-малко полезна микрофлора. Хумусът подобрява структурата на почвата, повишава плодородието и задържа много влага. Получава се от заораване на сидерати или други растителни остатъци.

Компост

Компостът също е продукт от преработката на растителни остатъци, но от дейността на термофилни бактерии, тъй като вътре в компостната купчина протича процес на горене. Участие  вземат вземат също полезни гъбички и друга микрофлора. Резултатът е тъмна рохкава маса, богата на хранителни вещества. Използва се за подобряване на физико-химичните свойства на почвата, както и за подсилване на полезната микрофлора в нея.

Какво е най-добре да използваме?

Най-добър резултат се получава при смесено използване на трите вида органични вещества. Пропорциите могат да варират в зависимост от качествата на почвата и целите на градинаря.

Вермикомпостът е най-добро решение за подобряване на плодородието, а за увеличаване на органичното съдържание в почвата се използва компост.

Хумусът ще помогне да се създаде оптимален баланс между капацитета на влага и въздухопропускливостта.

Това, разбира се, е опростен вариант за приложението на органичните торове, но обикновено картината е подобна. Съвместното използване на трите вида оформя общия модел, а даване превес на един или друг тор, ако е необходимо да се създадат идеални условия за растението, познавайки недостатъците на почвата.

Биохимус, хумус и компост - различия и приложение
7686
 

Последни материали
Виж
Важно!
Необходима подготовка за каляване на разсада преди садене
Шапка невидимка
От БАБХ не знаят за протест на овчари, които бойкотирали техни разпоредби
Форумът се провежда от 12 до 16 май в Стара Загора
Специализираното изложение за земеделие БАТА АГРО ще представи 204 фирми от агросектора
Присъдиха награда от 100 хиляди евро за принос към хуманното отношение към животни
Първо интервю с Марин Генуров, председател на БАПОП
От 3 години зимното производство на оранжерийни зеленчуци намалява, а МЗХ сякаш е оглушало
Агне, пълнено с боб
Свързани материали
Виж
Бактериални торове – свойства и приложение в растениевъдството
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини