Още е есен и изглежда рано да мислим какво и къде ще садим в градината догодина. Време е обаче да започнем подготовката на почвените смеси, в които ще боднем разсада за ранните и оранжерийните зеленчуци.
За хранителен компонент в почвата за разсада най-целесъобразно е използването на добре прегорял тор от едър рогат добитък или компост от битови отпадъци, а идеален за целта е биохумусът. Освен това за основа е необходима пръст от градината или от чимове. Ще е нужен и едрозърнест пясък (точно той не образува коричка при изсъхването си). Можем да го заменим и с начукани наситно червени тухли, а за топлолюбивите зеленчуци те даже са за предпочитане. Освен това почвената смес ще бъде с добри физически свойства, ще пропуска въздуха и ще задържа водата, ако в нейния състав влизат компоненти, които й придават ронливост – торф, леката почва от изгнилите листа или в краен случай отлежали дървени стърготини от иглолистни дървета. Понякога за същата цел се използват и изкуствени материали (перлит, вермикулит).
Да не забравяме, че киселинността на почвената смес следва да се понижи и тя трябва да бъде обогатена с хранителни елементи. Количествата се съобразяват с това, че на литър почвена смес трябва да бъдат вложени лъжица прахообразна вар, чаена лъжичка двоен суперфосфат и чаена лъжичка калиев сулфат.
Ако ще отглеждаме култури, податливи на кореново гниене, в състава на почвената смес е добре да добавим прах от дървени въглища в доза лъжица на литър смес. Дървените въглища потискат развитието на всякакви патогенни гъби и действат като допълнителна защита не само спрямо кореновото гниене, но и от гуша (кила) при кръстоцветните растения както при отглеждането на разсада, така и в откритата почва или оранжерията.