За да имате добър разсад, трябва първо да е добра почвената смеска, в която ще го гледате. Оборският тор и почвата са в различни съотношения, обикновено 1:1 или 2:1, обогатени с минерални торове. При по-голям дял на оборския тор прибавянето на минерални торове не оказва положително влияние. Често при отглеждане на гъст разсад, прибавянето на минерални торове (особено при по-големи дози) влияе неблагоприятно върху покълването на семената и забавя развитието на растенията. Това се обяснява с повишаване на концентрацията на почвения разтвор.
Широко приложение в практиката намери торо-почвената смес от 2 части рохкава почва (на която са отглеждани житни култури) и 1 част добре разложен оборски тор. При смесването на тези два компонента се внася 1000 г амониев нитрат, 800 г суперфосфат и 1000 г калиев сулфат на куб.м. Като подобрител - на водно-физичните свойства на тази смес се използва обикновено перлит по 10 кг/куб.м. По този начин сместта се дренира, увеличава се влагозадържащата й способност.
В редица северноевропейски страни се компостират дървесни кори и отпадъци, като предварително се надробяват с размери не по-големи от 5-10-20 мм. За ускоряване на процеса в началото се внася най-често карбамид, а по-рядко амониев нитрат. Може и оборски тор - говежди, овчи, птичи или да се навлажни с торова течност. Обикновено се прибавя то 2,5 кг карбамид или 3,0 кг амониев нитрат на 1 куб.м дървесни отпадъци. Често се внася и фосфорен тор - суперфосфат 2,0 до 2,5 кг/куб.м.
Дървесните отпадъци в някои случаи се обогатяват с полуразложен оборски тор в обемно съотношение 1:0,5. Широко приложение в тези страни имат и дървесните трици, които се смесват с органичен тор, най-често с птичи тор в обемно съотношение 80 трици : 20 птичи тор.
През последните десетина години в редица европейски страни в зеленчукопроизводството и цветарството намира все по-широко приложение биотор от дейността на червените калифорнийски червеи. В някои случаи наричан още хумусен тор. Той е рохкав, лесно ронлив, не съдържа вредни вещества, плевелни семена, болести и неприятели за отглежданите растения. Има над 30 % органично вещество, значителни количества азот, фосфор и калий, извънредно богат е на микроорганизми, ензими, хормони и други биологично активни вещества. При използването му се подобряват водопропускливостта и водозадържащата способност на субстратите. Обикновено се смесва с торф в съотношение 1:3. Или с почва в същото съотношение. Но почвата да бъде стерилизирана, за да се запазят положителните качества на биотора. През последните няколко години и у нас също започна производството на такъв биотор. Приготвените смеси и субстрати трябва да се предпазват от преовлажняване. В противен случай има условия за сечене и просмукване на разсада.