Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
22.10.2017 г.

От какво се определят вкусовите качества на картофите

Полезни съвети

Вкусовите качества на картофите са не по-малко важни от това колко високи са добивите от съответния сорт. Тук, разбира се, много неща зависят и от индивидуалния вкус – в европейските държави уважават жълтия картоф, докато у нас старите сортове с розова кора бяха смятани за деликатес. Някои предпочитат сортове с тънка кожа, други – с дебела. Едни харесват картофите, които се разваряват, а други предпочитат да запазват формата при варене и да не се разпадат. Но приятният аромат и яркият вкус се харесват на всички. Най-вкусните варени картофи стават веднага след прибирането на реколтата, но не по-малко ценени са и пържени пресните картофи.

Между другото, учените са открили у картофите вещества, които усилват вкуса. Оказва се, че не само алчните бизнесмени ни заливат с химия – растенията също не изостават. Разликата е, че тези природно синтезирани вещества изобщо не са вредни за здравето.

Най-вкусните картофи се получават от почви, в които са влагани само оборски тор и дървесна пепел. Там обаче реколтата ще пострада от липсата на комбинирано внасяне на минерални и органични торове. Всеки сам решава кое е по-важно за него – качеството или количеството.

Доста забележки има към вносните сортове – били с вкус на сапун, не ставали за варене. Наистина, част от вносните сортове картофи само условно могат да бъдат категоризирани като годни за храна, но проблемът е в това, че в родината си те не са и предназначени за хората, а са фуражни и промишлени сортове. Някои вносители обаче изобщо не ги е грижа.

Най-много разваля вкусовите качества на картофите измръзването и по-точно захарите, в които се превръща нишестето при замръзване. Можем обаче значително да подобрим вкуса, ако подържим грудките няколко дни на стайна температура – захарите отново се превръщат в нишесте и вкусът става почти като оригиналния.

Най-зле на вкус са грудките, съхранявани на светло, тъй като в тях се формира соланин. От поемането на 400 милиграма соланин човек получава сериозно натравяне и позеленелите грудки не стават дори за храна на животните. Затова се препоръчва картофите да не се съхраняват в щайги и касетки, а в чували. В малки количества обаче соланинът е полезен и дори подобрява вкуса на картофите. Според изчисленията на учени в килограм картофи не трябва да има повече от 50-100 милиграма соланин.

Нитратите също са в състояние да ни убият апетита. Картофи с високо съдържание на нитрати се разваряват по-зле, стават воднисти и бързо почерняват при белене. Трябва да сме наясно, че нитратите в картофите се натрупват в най-голяма степен при щедро подхранване с пресен оборски тор, затова на всеки 100 квадратни метра се влагат не повече от 80 килограма тор и 3 килограма амониева селитра.

От какво се определят вкусовите качества на картофите
16641
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Ръстът е с 9 на сто на годишна база заради повечето засадени площи
Обилната реколта от картофи в Германия се очаква да натисне цените им
Второто тримесечие на 2024 г.
Селскостопанските цени на продукцията и суровините в ЕС продължават да намаляват
Калцият блокира развитието на кафяво гниене при картофите
Вследствие на високите добиви и ранното прибиране на зеленчука
Обилната реколта от картофи в Турция натиска изкупните цени
Монокултурното отглеждане на картофи крие рискове и какво да засадим след тях
ДФЗ
Какви субсидии получиха производителите на картофи, орехи и гъби
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини