Пчеларите от пловдивското сдружение Акация 1899 казват, че смъртността при пчелните семейства не може да се сравни нищо, което помнят през годините.
"Макар, че при нас тя е по-малка, отколкото при колегите от Северна България, ситуацията е критична за сектора", каза председателят на сдружението Николай Гайдов. Той допълни, че обещаната държавна помощ de minimis няма да се усети, заради малкия ѝ размер - до 10 лева за семейство. Изкупната цена на меда на едро досъсипва сектора - 4 и малко над 4 лева за килограм при 15-20 лева на пазара.
"Колеги споделят, че драстично са намалили кошерите и са започнали работа на заплата, тъй като от пчеларството вече не може да ги изхрани. Ще ходят при пчелините през уикендите и каквото могат тогава да свършат, това ще е. Други напълно се отказват пчеларството".
Смъртността при пчелите е в резултат от комбинация от фактори, смята Николай Гайдов. Преди две години неговото стопанство бе включено в европейско изследване за състоянието на кошерите. Беше извършен анализ на пчелните трупчета, по които лаборантите открили "цялата Менделеева таблица", по думите на председателя. Освен заради пестициди, полезните насекоми умират и от основния им враг - акара.
Въпреки огромните проблеми, пчеларите от сдружението "Акация 1899" често посещават детски градини и училища, за да образоват най-малките за ползите от пчелите. Изнасят лекции и почерпват с мед децата, за да се насладят на естествения продукт, сътворен от цъфналите растения, трудолюбивите крилати работнички и уменията на пчеларите.
Любопитно е, че образователната програма на сдружението, която е от години, не се финансира нито от родния, нито от европейския бюджет. Просто пчеларите знаят, че за да има и в бъдеще мед, пчелен прашец и млечице, трябва децата да бъдат възпитани в любов към природата и природните блага.