Има свободно място в градината, но няма достатъчно посадъчен материал и тогава трябва да търсим решение. Рязането на картофите не е мит, а практика, която има своите плюсове и минуси. Най-важното изискване е да се спазват правилата.
Какво можем да направим и струва ли си да разделяме клубените?
Това е познат метод, който позволява да компенсираме недостиг на семенен материал или да размножим по-бързо дефицитен сорт. Ако клубените са твърде големи, те могат да бъдат използвани по-рационално, като спестяваме средства. Едрите картофи могат да бъдат нарязани на две, три или четири части, но е важно да се спазва най-важното условие – всяко парче трябва да има поне 2-3 „очички“. Именно те са отговорни за израстването на стъблата. Ако всичко е направено правилно, тогава реколтата от картофи няма да бъде по-лоша, отколкото от цели грудки.
Големината на клубените и количеството кълнове са определящи за начина на разделяне. Специалистите препоръчват картофи с тегло около 60 грама да се разделят на две, при 70-100 – на три, а по-тежките на четири и повече части. Счита се, че оптималното им тегло трябва да бъде около 30 грама.
Кога е най-подходящото време да разделяме картофите?
Най-добри резултати се получават при нарязване на клубените 25-30 дни преди засаждане. За това време разрезът се покрива с корков слой, който предпазва грудката от неблагоприятните условия. Защитната тъкан предотвратява процесите на гниене. Много вредно е да се разделят в деня на засаждане, особено ако времето е дъждовно и хладно. Тогава дори техники като обработване с активен въглен или дървесна пепел не помагат.
В някои случаи е допустимо скъсяване на този период до 3-4 дни. Това се прави, ако „очичките“ започнат активно да прорастват, което означава, че грудките са се събудили и зарастването на раните става по-бързо. Известно е, че след груба намеса защитните реакции се засилват, но само тогава, когато клубените не са носители на болести. За семе трябва да се подбират само здрави картофи и от огнища с богата реколта.
Как се разрязват картофите?
Разрязват се по дължина, като се внимава да не се повредят пъпките. След всеки разрез инструментът трябва да се потопи в тъмен разтвор на калиев перманганат. Ако няма достатъчно посадъчен материал, а грудките са големи и имат необходимото количество пъпки, тогава могат да се режат на повече части. Долните части се отстраняват с напречен срез и се засаждат само горните.
Това не трябва да се бърка с напречните кръгови разрези, които се правят с остър нож на дълбочина 1 см, за да се стимулира израстването на максимален брой пъпки. Тази операция е успешна тогава, когато се извършва преди активиране на очичките.