Кой не би желал да се запаси с повече дини и пъпеши наесен, че да стигнат и до Нова година, особено ако и цените са ни по джоба? За да ги съхраним по-дълго обаче трябва да се съобразим с някои условия.
Пъпешите се съхраняват по-трудно, но и при тях можем да удължим сроковете. Въпросът е да изберем сортове с по-плътна кора и много пектин, който ги предпазва от разваляне. Добре е да са обрани леко недозрели – зелените и узрелите се развалят бързо. А дали пъпешите са готови за съхранение можем да определим по миризмата – ако излъчват силен аромат, а не са пожълтели напълно, смело можем да ги оставим за запас. Не трябва обаче да ги оставяме в мазето с картофите, тъй като губят аромата си. Когато пък станат готови за консумация, ароматът се усилва и „дънцето” омеква.
Много дини могат да се запазят до Нова година, важно е само да не ги оставим да презреят на корена и да не увредим восъчния слой върху кората при събирането на реколтата. Най-добре се съхраняват окачени, но без да се допират помежду си. Освен това не е добра идея да ги съхраняваме в едно помещение с ябълки, тъй като те ускоряват узряването на меката вътрешност.
В домашни условия – под кревата или в студено помещение – пъпешите се запазват най-много една седмица. Под същия креват обаче дините, ако не ги пипаме, се запазват за доста дълъг период и 2 от всеки 3 имат сериозен шанс да попаднат на новогодишната трапеза.
И в хладилника дините се съхраняват добре за разлика от пъпешите, за които е необходимо помещение с температури от 2 до 4 градуса по Целзий и влажност до 70-80% - обикновено това е остъклен балкон или проветриво мазе или изба.