Богатата ябълкова реколта изисква доста усилия, но не по-лесно е съхранението на плодовете през зимния период. Проблемът най-често е в това, че те трябва да бъдат държани в домашни условия, които не са подходящи за дълготрайно съхранение.
За да се запази добре през зимата, реколтата най-напред трябва да бъде събрана по подходящ начин. Това категорично изключва варианта с претръскването на овошките и събирането на плодовете от земята. Ябълките се събират със стълба в сухо време, при това е добре това да става с ръкавици, а не с голи ръце, за да не се изтрива восъчният слой по кората. Обраните плодове се полагат в кутии или кофи, чиито дъна и стени са застлани с мека тъкан.
След обирането от дръвчетата ябълките се сортират по размери, като се отделят увредените и поразените от болести. При това не е добър вариант в един и същи съд да се съхраняват различни сортове, тъй като сроковете им на разваляне се колебаят от няколко седмици до няколко месеца.
Най-простият начин за съхранение на ябълките е на тавана, където плодовете се разстилат и се завиват със стари одеала, дрехи или слама, за да не мръзнат. Друг вариант е на остъклен балкон, където реколтата се оставя в картонени кутии, но всяка ябълка трябва да бъде увита в отделен лист хартия.
Най-добре е обаче реколтата да се съхранява в мазето или избата. В сандък или картонена кутия се полага слой сено, след това слой ябълки и отново сено – и така до 4 пъти. В мазето също могат да се сковат или монтират просторни стелажи, които се застилат с дървени стърготини или сено. Някои използват и пясък, но пълното почистване на плодовете от песъчинките е трудно и ще стържат на зъбите при консумация.
Трябва да се внимава обаче ябълките да не се свалят в мазето от топло помещение, защото по повърхността им се образува кондензат. Такива плодове се запазват зле.
Ако обаче не разполагаме с таван, остъклен балкон и мазе или пък те са заети с други неща, се налага да съхраняваме ябълките вкъщи. Можем да удължим сроковете на запазването им, ако ги поставим по 2-3 килограма в целофанови пакети, които намаляват отделянето на газове от плодовете.
Някои градинари преди зазимяването на реколтата я обработват с препарати срещу гъбични болести, след което подсушават плодовете. В този случай обаче те не трябва да бъдат консумирани през следващите 30 дни. За същата цел могат да се използват и биопрепарати, като това съкращава срока на въздържане от консумация до само 3-5 дни.
В Русия, особено при богата реколта, зариват част от ябълките в земята. Мястото се избира на високо и се изкопава дупка под нивото на замръзване на почвата. Дъното и стените се застилат със сено и върху него се полагат здрави плодове, а върху тях – още един слой сено, след което се засипват със земя. Ябълките се запазват до пролетта, а ако зимата се случи по-топла и земята се размръзне, могат да се извадят и по-рано.