Начало » Новини » Страната
08.04.2025 г.

Овощните градини в Балкана измръзнаха и отново не застрахователите, а държавата ще плаща

За пореден път провалена реколта
Овощните градини в Балкана измръзнаха и отново не застрахователите, а държавата ще плаща

Априлската зима съсипа за пореден път овощните градини в Сливенския Балкан. И отново за поредна година Министерството на земеделието и храните ще трябва да определи държавна помощ за производителите на плодове. А застрахователите пак няма да платят и лев, защото те, без изключение, отказват да застраховат плодовите реколти преди 20 април.

Въпреки че от тази година разходите за сключените договори със застрахователи ще се финансират до 70% с евросредства по интервенцията Инструменти за управление на риска, това няма да помогне на овощарите в конкретния случай. Пролетните измръзвания, които са сред основните рискове при трайните насаждения, нямат адекватна застрахователна защита. И така е от много години.

„Точно преди 6 години в Пловдивско имахме пролетна слана с доста ниски температури, от които цветовете на дръвчетата измръзнаха. Тогава написах във Фейсбук, че единственият изход за земеделците е да се създаде земеделска застрахователна компания, която да е 100% държавна“, припомни си пловдивският фермер Красимир Кумчев. По-късно той прецени, че е по-добре новото застрахователно дружество да е с 50% държавно участие и 50% участие на земеделските производители. Бе пресметнал, че капиталът му трябва да е 1 млрд. лева. Фермерското участие бе изчислено на 500 милиона лева, което приблизително означава всеки производител да е съдружник в компанията, внасяйки по 10 лева за всеки обработван от него декар. Отделно от това ежегодно стопаните трябва да си плащат застрахователна полица, за да има оборотен капитал в дружеството.

„Това е единствената възможност фермерите да бъдат бъдат застраховани по правилния за тях начин – да им се покриват щетите от слани и пролетни мразове, които често се проявяват преди 20 април. Освен това да получават справедливо обезщетение в случай на градушки, наводнения, суша и други рискове, които не се оценяват справедливо от застрахователите“, каза тази сутрин за Синор.БГ Красимир Кумчев. Припомняме, че той е автор на уникалната методика за финансиране на земеделските производители, според която всеки фермер ще може да получи 30% субсидия върху годишните доходи от произведената и продадена от него продукция. По този начин с полученото подпомагане, фермерът сам ще решава в какво да инвестира. За съжаление патентованата от него методика не среща подкрепа от властите, свикнали единствено да прилагат европейските директиви.

„Това, което ще се случи сега, е, че министерството ще прикани засегнатите овощари да подадат заявления в общинските земеделски служби за понесените щети. След което работещите в службите трябва да направят оглед на място, без да разбират какво точно оглеждат и как да изчислят загубите“, посочи известният пловдивски фермер. Ако един овощар не може да реализира продукция в продължение на 2-3 години, той се отказва от бизнеса си, допълни г-н Кумчев.

„Ако имахме държавно-фермерска застрахователна компания, щяхме да имаме и компетентни оценители, които да извършат преглед на засегнатите градини и да пресметнат максимално точно щетите“, продължи той. „Не съм сигурен, че земеделското министерство ще направи точна сметка за направените до момента от овощарите разходи. Според мен те са около 2 500 лева на декар“, каза още Красимир Кумчев.

Овощните градини в Балкана измръзнаха и отново не застрахователите, а държавата ще плаща
4222
 

Последни материали
Виж
Доставката на партида фуражна бе договорена с частно споразумение
Южнокорейски мелници закупиха на търг хлебна пшеница от САЩ
След като още толкова бяха внесени при мито от 5 на сто само за 6 седмици
Турция въведе безмитна квота от 1 милион тона за внос на царевица
Посетителите ще могат да опитат магарешко и кобилешко сирене
Във Враца за пръв път честват празник на родното сирене и млечни продукти
В язовир във Варненско заловиха нарушител при изваждането на хрилни мрежи
Извадиха поредните 550 метра бракониерски мрежи от бургаско езеро
Техни колеги обаче се отказаха заради субсидията за качествени плодове
Над 600 овощари от Кюстендилско искат обезщетение за измръзнала реколта
За нарушения при съхранение и за продукти без документи за произход
Спряха дейността на 2 обекта в София за търговия с храни на едро
Свързани материали
Виж
Заявления за оценка на щети от измръзване се дават до 10 работни дни от събитието
Ибрахим Юмакли: Турция преживя най-голямото измръзване в селското стопанство
През очите на Синор.БГ
Какво се случи в земеделието през седмицата
Пшеницата и ечемикът вече показват признаци на повреда
Български фермерски съюз иска създаването на гаранционен фонд за щети в земеделието
Какво ви съветват агрономите от Кортева
Стресът за културите е стрес и за стопаните – и често води до прибързани решения и грешки
Поемат се 80% от разходите на овощарите, зеленчукопроизводителите и зърнопроизводителите
МЗХ и ДФЗ имат бюджет за компенсиране на загубите от измръзване при 100% пропаднали площи
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини