Априлската зима съсипа за пореден път овощните градини в Сливенския Балкан. И отново за поредна година Министерството на земеделието и храните ще трябва да определи държавна помощ за производителите на плодове. А застрахователите пак няма да платят и лев, защото те, без изключение, отказват да застраховат плодовите реколти преди 20 април.
Въпреки че от тази година разходите за сключените договори със застрахователи ще се финансират до 70% с евросредства по интервенцията Инструменти за управление на риска, това няма да помогне на овощарите в конкретния случай. Пролетните измръзвания, които са сред основните рискове при трайните насаждения, нямат адекватна застрахователна защита. И така е от много години.
„Точно преди 6 години в Пловдивско имахме пролетна слана с доста ниски температури, от които цветовете на дръвчетата измръзнаха. Тогава написах във Фейсбук, че единственият изход за земеделците е да се създаде земеделска застрахователна компания, която да е 100% държавна“, припомни си пловдивският фермер Красимир Кумчев. По-късно той прецени, че е по-добре новото застрахователно дружество да е с 50% държавно участие и 50% участие на земеделските производители. Бе пресметнал, че капиталът му трябва да е 1 млрд. лева. Фермерското участие бе изчислено на 500 милиона лева, което приблизително означава всеки производител да е съдружник в компанията, внасяйки по 10 лева за всеки обработван от него декар. Отделно от това ежегодно стопаните трябва да си плащат застрахователна полица, за да има оборотен капитал в дружеството.
„Това е единствената възможност фермерите да бъдат бъдат застраховани по правилния за тях начин – да им се покриват щетите от слани и пролетни мразове, които често се проявяват преди 20 април. Освен това да получават справедливо обезщетение в случай на градушки, наводнения, суша и други рискове, които не се оценяват справедливо от застрахователите“, каза тази сутрин за Синор.БГ Красимир Кумчев. Припомняме, че той е автор на уникалната методика за финансиране на земеделските производители, според която всеки фермер ще може да получи 30% субсидия върху годишните доходи от произведената и продадена от него продукция. По този начин с полученото подпомагане, фермерът сам ще решава в какво да инвестира. За съжаление патентованата от него методика не среща подкрепа от властите, свикнали единствено да прилагат европейските директиви.
„Това, което ще се случи сега, е, че министерството ще прикани засегнатите овощари да подадат заявления в общинските земеделски служби за понесените щети. След което работещите в службите трябва да направят оглед на място, без да разбират какво точно оглеждат и как да изчислят загубите“, посочи известният пловдивски фермер. Ако един овощар не може да реализира продукция в продължение на 2-3 години, той се отказва от бизнеса си, допълни г-н Кумчев.
„Ако имахме държавно-фермерска застрахователна компания, щяхме да имаме и компетентни оценители, които да извършат преглед на засегнатите градини и да пресметнат максимално точно щетите“, продължи той. „Не съм сигурен, че земеделското министерство ще направи точна сметка за направените до момента от овощарите разходи. Според мен те са около 2 500 лева на декар“, каза още Красимир Кумчев.