Въпреки, че ябълките бяха хубави на дървото, сега забелязвате, че една по една изгниват в мазето. А вие сте наредили на тънък слой в дървени сухи касетки.
Веднага щом в областта на семенната кутийка на разрязания плод забележите гнило петно със сив налеп значи плодовете са заразени със сърцевидно гниене. Това се наблюдава най-вече, ако в избата температурата е била ниска и след това плодовете са изнесени на по-топло.
Ако обаче върху ябълките видите сламеножълти до бледокафяви меки петна, които се разрастват бързо на широчина и дълбочина и усетите мирис на плесен и вкус на алкохол, заразени са с меко гниене. Болестта се развива при температури над 10 оС, влажен въздуха, ако ябълките са наранени от градушка или неприятели и дърветата са торени повече с азот.
Сивото гниене поразява плодовете, оставени при ниски температури. Те започват да изгниват от наранено място от там, където е откъснатата дръжка. За разлика от мекото гниене, нападнатата тъкан е твърда и плодът запазва формата си.
За да останат плодовете по-дълго здрави, дърветата трябва да се варосват, така по-трудно ще измръзват. Освен това измръзвалите или поразените от болести клони трябва да бъдат изрязани напролет. Сега ще запазите ябълките, ако всяка една обвиете отделно в хартия. По този начин болните няма да заразят здравите.