Начало » Важно за фермера » Гори и екология
14.09.2017 г.

Еколози протестират срещу отхвърленото вето върху Закона за околната среда

sinor

Коалицията от неправителствени организации "За да остане природа в България“ предупреждава, че днес парламентът „направи поредна стъпка в опитите си за безнаказано разрушаване на българската природа с похвати от 90-те години“ с приемането на Закона за околната среща, върху който президентът наложи вето.

С две-трети мнозинство депутатите отхвърлиха ветото на президента върху промените в Закона за околната среда. По този начин еколозите обвиняват народните представители, че са се обявили срещу правата на гражданите, като направиха обжалването на проекти, които разрушават природата, да минават само през една инстанция!

Така за най-големите и опасни от гледна точка на околната среда обекти като атомни електроцентрали, ТЕЦ, нефтопроводи се установява едноинстнционно произовдство, а за малки обекти - си остава на две инстанции.

Едноинстнционно производство за околната среда няма в нито една друга държава от Европейския съюз и се среща все още само в някои африкански и азиатски държави, коментират от коалицията.

Междувременно на първо четене вече минаха и промени в Административно-процесуалния кодекс (АПК), които също затрудняват обжалването на инвестиционни намерения, но от финансова гледна точка, тъй като някои от съдебните такси могат да скочат до 1800 пъти!

„Всичко това беше направено с ясна цел, която депутатите не скриха дори по време на обсъждането – правата на гражданите се нарушават, за да не могат да бъдат „спирани“ обекти от национално значение“, посочват еколозите. Според тях законът не уточнява кои обекти ще са от национално значение, което отваря вратата за корупция и удовлетворяване на безкрайни лобистки интереси, посочват от коалицията.

Междувременно, скрити от обществото, управляващите готвят да прехвърлят управлението в България на европейската екологична мрежа Натура 2000 към областните управители, назначени от самото правителство. Проучване на Асоциация на парковете в България от пролетта 2017 г. показва, че областните управи не са най-сериозните защитници на природата. Въпреки правомощията, които имат за опазването на природата и сега с изменението на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) от 2007 г. областните управи не са издали нито един акт за нарушение по реда на чл. 130 от ЗБР. Нещо повече - от 28 запитани управи 21 са отговорили, като само 3 от тях имат назначени лица за установяване на нарушенията в защитени зони и нито едно от тях не е написало акт за нарушение.

От Коалицията „За да остане природа в България“ ще подготвят протест срещу последните опити за попиляване на българската природа. Ще бъдат изпратени сигнали до Европейската комисия, Бернската и Орхуската конвенции, по които България е страна.

Природозащитниците настояват родолюбиви депутати да изпратят промените в ЗООС на Конституционния съд, макар че е много важно проблемните текстове да бъдат описани прецизно.

В навечерието на българското председателство на Европейския съюз управляващите улесниха много по-бързото влизане на Брюксел, когато трябва да се спират безумни решения на което и да е българско правителство. Сега вече има твърд срок от 6 месеца, в които ще има последно решение на български съд, след което природозащитниците ще могат да се обръщат към европейските институции, за да спрат унищожителни решения на правителството. Но защо трябва всеки път да разчитаме на Брюксел за справедливо спазване на законите, питат от коалицията.

Еколози протестират срещу отхвърленото вето върху Закона за околната среда
6530
 

Последни материали
Виж
Препоръки за засаждане на тиквичките на открито
Лидери са слънчогледът с 3,5 милиона и царевицата с 2,9 милиона хектара
Фермерите в Украйна засяха близо 10 милиона хектара с пролетни култури
Проблем е недостигът на хидроинженери
14 студенти по „Хидростроителство“ ще могат да получат стипендии от „Напоителни системи“
Българското вино е на световно ниво
42 винопроизводителя в Пловдив са произвели над 5 млн. литра червени вина и над 3 млн. литра бели
Въпреки очевидно високите цени на поредния търг
Тайван упорито се придържа към вноса на хлебна пшеница само от САЩ
Отчет на държавната агенция
Близо за месец са изстреляни 4 024 ракети срещу градоносни облаци
Свързани материали
Виж
Резултат от адекватна политика
Турция може да се превърне в световен складов център за храни
Бизнесът съветва
През 2025 г. обзаведете дома с мебели от естествена дървесина
В Световния ден на пчелата
За шест години пчеларите са намалели от 12 260 на 9 433, но добитият мед е повече
Световни класации
Изкуствен интелект оценява вино
Позиция на бранша
Русалов: За българското земеделие 2023-а е най-лошата година след 2007-а и 2017-а!
Ефектът от 40-градусовите температури това лято
За добра реколта при доматите действайте с комплексен подход!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини