Много често завръзите на краставиците, отглеждани в оранжерия или на открито, пожълтяват и опадат. Това обикновено е свързано с няколко проблема, които – както поотделно, така и заедно значително застрашават реколтата. Тази култура е рискова за отглеждане, но за щастие може да предотвратите някои фактори в развитието им, с изключение на атмосферните условия.
Понякога на едно растение остават само няколко краставици. Това може да се дължи на неправилно поливане, недостиг на хранителни вещества, много високи или ниски температури, предизвикващи стрес и други.
Основни причини за опадане на краставиците
Краставиците са бързорастяща и продуктивна култура, но и податлива на влиянието на много външни фактори. Те реагират бързо на всякакви промени. Факторите, влияещи върху плододаването, могат да бъдат обединени в няколко групи:
– агротехнически (напояване, влажност на въздуха, схеми на засаждане);
– физиологични (подхранване, транспирация);
– биологични (опрашване, въздействие на болести и вредители);
– климатични (средни температури на почвата, на въздуха и техните колебания, осветление).
В някои случаи само един фактор има отрицателно въздействие, а в други – няколко наведнъж, което усилва ефекта. Например, когато неправилно напояване се комбинира с резки температурни промени и хранителни дефицити, тогава опадането е неизбежно. Ннеблагоприятните условия могат да бъдат причинени не само от естествени причини (лошо време), но и при неправилни грижи от наша страна. Недостатъчното опрашване е предпоставка за опадане на завръзите, защото женските цветове преустановяват развитието си.
Възможните решения са:
– отглеждане на партенокарпни сортове в оранжерии и в райони със стабилен дефицит на опрашители;
– подобряване на достъпа на опрашители до краставиците;
– ръчно опрашване на цветовете с помощта на тампон или четка.
Върху ефективността на опрашването оказва влияние и подхранването по време на бутонообразуването и цъфтежа. Без определени елементи прашецът покълва слабо или остава стерилен. Такъв ефект има дефицитът на бор. Той е изключително важен в период на цъфтеж и се внася самостоятелно (пръскане с борна киселина) или с комплексните торове.
Температурните колебания са друга причина за опадане на цветовете и завръзите. При ниски температури младите завръзи масово пожълтяват и опадат, а високите правят прашеца стерилен.
Неправилното поливане е една от основните причини за опадане на завръзите. То се изразява в: поливане с много студена вода, особено в горещо време, рядко поливане и засушаване или недостатъчни количества, които насищат с влага само повърхностния слой.
Дефицитът на хранителни елементи и небалансираното подхранване често водят до опадане на завръзите и намаляване на добивите. Необходимите елементи по време на цъфтеж и плододаване са калий, фосфор, магнезий, калций и бор. Азотът също може да влиза в „менюто“, но не в качеството му на преобладаващ елемент.
Гъстото засаждане или прекаленото количество завръзи са сериозен проблем при много съвременни сортове, защото растенията не са в състояние да ги изхранят и неизбежно изхвърлят част от тях.
Ако установим точните причини за опадане на завръзите навреме, тогава ще можем да контролираме процеса.