Коалицията от неправителствени организации "За да остане природа в България" предлага седем решения по неолтожни за решаване теми, свързани с опазването на горите и управлението на природните паркове.
Това стана при днешната среща на еколозите с новия зам-министър на земеделието и храните доц. Георги Костов и неговия екип.
Според гражданските организации предложенията биха могли да се осъществят през краткия мандат на служебното правителство.
По повод прилагането на закона за горите се настоява за спешни промени в наредбата за инвентаризация и горскостопанско планиране, от която зависи приемането на областните планове за развитие на горските територии
За да има публичност, се предлага горските планове и годишните планове на държавните предприятия да бъдат качени на интернет страниците на Изпълнителна агенция по горите (ИАГ), държавните горски предприятия или горските стопанства.
Очаква се със заповед на министъра да бъдат публикувани проектите на горскостопанските планове на интернет страниците на предпирятията по места. Предвиждат се срещи с местните заинтересовани страни по землища за обсъждане на планираното ползване.
В природните паркове, чиито директори бяха назначени без конкурс, да се проведе съответен конкурс. В правилниците на поделенията на агенцията по горите да се въведат изисквания за квалификация на управленските екипи на парковете, като се въведат стандарти за знания за основните позиции и система за тяхната оценка.
Да се продължи процесът за сертифициране на държавните гори.
По отношение на борбата с незаконната сеч в горите се предлага да има контрол на продажбите въз основа на тегло, а не обем на дървесината. Да се изработват електронни досиета на насажденията, да се изработи наредба за здравния статус на отделните насаждения, да има ограничения за санитарните сечи с цел избягване на злоупотреби. Еколозите настояват да се възстанови щатът „Горски инспектор“, като неползваните щатове се прехвърлят към природните паркове
Опазване на биоразнообразието и горските екосистеми – да се измени наредбата за сечите, като се прилагат всички изисквания, свързани със стопанисването на горите в европейската екологична мрежа Натура 2000. Да се разпореди на държавните предприятия да подготвят предложения за 10% гори във фаза на старост, която да се представи в ИАГ за одобрение.
За част от точките с министерството беше постигнато съгласие още в рамките на самата среща. Решено беше да се осигури достъп до информационна система на ИАГ без търговската информация, да има консултиране за планираното ползване в горите от поделенията на държавните горски предприятия с местните заинтересовани страни, да се публикуват одобрените горскостопански планове в интернет и да не се затваря офисът на дирекцията на Природен парк Странджа в Царево.