Обилният цъфтеж на краставиците не е гаранция за богата реколта, защото голямото количество цветове често се оказват безплодни – не образуват завръзи, а увяхват и опадат. Това са мъжки цветове, които сами по себе си не са проблем, но са необходими за опрашването. Ако на растенията има много безплодни и малко женски, които формират плодове, тогава наистина съществува проблем.
Голяма грешка е да премахваме безплодните цветове, надявайки се, че това ще доведе до появата на повече женски. Те не трябва да се отстраняват, защото без тях оплождането е невъзможно.
Такъв проблем съществува само при традиционните сортове краставици, а партенокарпните хибриди не се нуждаят от опрашване, защото имат само женски цветове, на които се формират завръзи.
Може ли да се влияе върху числеността на мъжките и женските цветове? Изобилието от безплодни цветове се дължи на няколко основни причини:
1. Използване на некачествени или пресни семена (от реколтата от предходната година), които не са готови за посев. Те дават много безплодни цветове и е добре да престоят 3-4 години или да се подложат на изкуствено стареене.
За да се увеличи формирането на повече женски цветове, необходимо е да се прищипват върховете на основното стъбло над 5-6-ия лист. Ако този момент е пропуснат, тогава може да се прищипе върха, независимо от броя на листата. Тази манипулация ще засили развитието на страничните издънки, върху които се образуват повече женски цветове.
2. Неправилно поливане на растенията
Възможно е да се престараваме с поливането или да използваме много студена вода. При продължителни валежи също се засилва формирането на женски цветове.
Краткосрочното засушаване на почвата също засилва образуването на повече женски цветове. Продължителността на засушаване се определя от състоянието на растенията и почвата. Лекото увяхване на листата е сигнал за възобновяване на поливането, след което е необходимо да се извърши наторяване и по възможност да се добави плодородна почва под растенията, за да се осигури добро подхранване.
3. Горещо време
Високите летни температури по време на цъфтеж също могат да се окажат пагубни за плододаването на растенията. Температура на въздуха над 27 градуса по Целзий, съчетана със сух въздух, влошават опрашването (прашецът става стерилен) и краставиците нямат завръзи.
Решението е да се увеличи поливането, за да се намали рискът от загуба на реколта. В този случай се полива два пъти дневно, сутрин и вечер, когато слънцето е ниско.
4. Недостиг на слънчева светлина
Недостигът на слънчева светлина е друга причина за образуване на много безплодни цветове. Ако вече краставиците са засадени на сенчесто място, можем да спасим положението, като ограничаваме периодично поливането и прищипем върховете на растенията. При ранните сортове се прави след 8-10 листа, а при късните – след 6-8.
Гъстотата на засаждане трябва да се спазва стриктно, за да не се засенчват взаимно. В противен случай трябва своевременно да се преустанови прекомерното разрастване на растенията.
Режимът на подхранване е важен за всеки етап от развитието на краставиците. По време на плододаване е необходимо да се осигурят достатъчни количества фосфор и калий. Азотът в този период води до прекомерно разрастване на листна маса.