Начало » Важно за фермера » Животновъдство
23.12.2014 г.

Еколози от България и Унгария с обща грижа за изчезващ вид червеногуша гъска

Международни проекти

Wikipedia

 

Световно застрашен от изчезване вид червеногуша гъска е поставен за наблюдение от Българското дружество за защита на птиците и природозащитници от Националния парк „Хортобаги“ в Унгария. Унгарските еколози са наблюдавали един екземпляр с поставен пръстен сред ято от други червеногуши и големи белочели гъски. Птицата е имала жълт пластмасов пръстен с инициали „ZZ“, от което българските еколози заключават, че това е червеногуша гъска, опръстенена през февруари 2013 г. в България в рамките на международния проект LIFE+ под наслов „Сигурно убежище за червеногушата гъска“.

Тази зима за първи път се наблюдава струпване на 2 хиляди червеногуши гъски в унгарския парк Хортобаги, като се има предвид, че традиционните зимовища на вида са в Румъния и България (Добруджа). Досега броят на червеногушите гъски в Унгария е достигал най-много до няколкостотин.

Наблюдаваната чевреногуша гъска е мъжки възрастен индивид, опръстенен в близост до защитената зона „Шабленски езерен комплекс“ в България. Целта е била да се научи повече за миграцията и местообитанията на този световно застрашен вид.

В момента червеногушата гъска е най-застрашената от всички видове гъски, със статус „Застрашена“ в Червения списък на световно застрашените от изчезване видове на IUCN.

Проектът LIFE+ „Сигурно убежище за червеногушите гъски“ обединява усилията на природозащитници, местни ловци и фермери в търсенето на решение на проблемите и заплахите, пред които е изправен вида в неговите ключови зимовища. Проектът е подкрепен и от партньорите от Кралското дружество за защита на птиците (RSPB) и Тръста за дивите птици и влажните зони (WWT).

Червеногушата гъска е наблюдавана да се храни в местност, възстановена в рамките на LIFE+ проект „Възстановяване на хабитата на езерото Содик в Хортобаги“. Тази област приютява големи ята от зимуващи гъски, а в този случай и червеногуша гъска, опръстенена от LIFE+ проект в България. Добрата мрежа от контакти с експерти по видовете гъски в Европа и Азия спомогна да се установи бърз контакт между членовете на екипите на двата проекта.

Еколози от България и Унгария с обща грижа за изчезващ вид червеногуша гъска
10329
 

Последни материали
Виж
Агнешки кебапчета
Изключение се очаква при скъпата царевица след значимо разширяване на площите
Сушата натиска прогнозите за реколтата от зърно в Турция
Въпреки отчетените значими ръстове в по-малки производителки
Запасите от ябълки и круши в Европа са под миналогодишните
Тази нощ тръгнах в 2:30 ч за борсата
Златан Караиванов: Искаме да направим кооператив на ягодата в Кричим, но има проблем
Препоръки за засаждане на тиквичките на открито
Лидери са слънчогледът с 3,5 милиона и царевицата с 2,9 милиона хектара
Фермерите в Украйна засяха близо 10 милиона хектара с пролетни култури
Свързани материали
Виж
Агроекология и климат
В Приморска Добруджа ще се дават субсидии да опазване на червеногушата гъска
Експресно отглеждане на гъски
Зелените и сочните фуражи при водоплаващите птици
Най-доброто за малките гъсета
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини