Начало » Хоби земеделие » Цветарство
13.09.2017 г.

Градинският чай ще ни сгрява в студените дни

Растението живее на едно място 30 години

От тази билка не бива да се лишава градината. Освен че е лекарствено растение, тя ще ни сгрява и през студените зимни дни. Още древните гърци са я познавали и употребявали. Отлично средство е против ларингит, стоматит, фарингит, кашлица, белодробен катар. Има предимно противовъзпалително и дезинфекционно действие.
Градинският чай е типично средиземноморско растение. Среща се по Далматинското крайбрежие и някои острови на Адреатическо море. Нарича се още божо дърво, рожково биле, божигробски босилек, ливанче.

Храстът не е претенциозен, става на сухи места
Добре е да отделите едно кътче в градината или двора за това растение. Имайте предвид, че то е многогодишен храст, който живее на едно място над 30 години. Освен това не е особено взискателно към почвата, издържа на суша и студ. Може да вирее и на сухи, пропускливи, глинесто песъчливи почви с южно изложение. Но ако осигурите богати черноземни и наносни почви, както и малко засенчване ще получите повече листна маса.
Градинският чай /Salvia officinalis/ достига височина до 80 см. В основата стъблото е вдървенисто, със сиво-кафява кора, на всеки възел се образуват последователно разположени разклонения. Листата са ланцетовидни с дълги дръжки. Те и младите клонки са покрити с гъсти, сиво-бели космици, от което цялото растение сивее. Цветовете са събрани в гроздовидно съцветие на върха на стъблата, със светлосини до розови венчелистчета. Започват да цъфтят от юли.
Отглежда заради листата, които съдържат етерично масло (до 2,5 %).

Сее се преди да падне снегът
Размножава предимно със семена, които се сеят обикновено през декември. Но е добре преди това да сте подготвили почвата – да сте риголвали на дълбочина 50-60 см, заедно с това да сте наторили със суперфосфат и да се заорали тора. Има два начина засяване направо в градината или първо се получава разсад. Може и да разделите старите корени и да ги засадите.
Понеже семенцата са дребни, смесете ги със ситен пясък или с прегорял оборски тор. Поставят се на дълбочина 1-2 см. Те ще поникнат напролет. Прави се плитка обработка на почвата за унищожаване на плевелите и се подхранват.
За да получите разсад от семена може да използвате открити лехи, с добре подготвена, наторена и пропусклива почва. Семената се засяват в редове на разстояние 10-12 см. За 1 кв. м ще ви са нужни 8 – 10 г. После покривате с 1-2 см прегорял оборски тор. Сеитбата не бива да е по-късно от януари. Растенията поникват през април. Дотогава поддържайте почвата чиста от плевели. Да е и достатъчно влажна. Разсадът се подхранва с 4-5 г амониева селитра и 8-10 г суперфосфат на 1 кв. м, след което се разрохква. Порасналите растения са засаждат през октомври, след първите есенни дъждове. Оставят се 70-80 см между редовете и 45-50 см между растенията в реда.

Градинският чай ще ни сгрява в студените дни
6995
 

Последни материали
Виж
БАБХ нямало да умъртвява стадото във Велинград, само ще ограничава заболяването
Ето какво казва науката
Трябва ли да заравяме сидератите през есента?
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
Търсенето на вътрешния пазар обаче е слабо заради високите международни цени
Турция изчерпа квотата за внос на царевица с ниско мито месец преди срока
Неутрализирани са всички огнища на шарка по дребните преживни животни
Агрометеорологична прогноза за периода 5-12 декември 2024 година
Температури над обичайните ще активизират вегетацията при есенниците
Свързани материали
Виж
Градина и дом с положително излъчване
Градински аромати
Време е да погледнем към градинските инструменти
Контейнери за малката градинка
Градинският чай – лекарството на древните гърци
Водата през топлите летни месеци
Градински маркучи, фитинги и макари
Нужна му е топлина над 12 градуса
Градинският фасул
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини