Начало » Хоби земеделие » Малката градина
13.08.2017 г.

Градинският фасул

Нужна му е топлина над 12 градуса

Градинският фасул не е придирчива култура и е лесен за отглеждане на топли, глинесто-песъкливи, леки черноземи и богати на вар почви. Неподходящи са тежките, студени и кисели терени. Най-добрите предшественици за него са добре наторените краставици, кореноплодните зеленчуци и луковите. Самият фасул е добър предшественик за всички култури, но не трябва да се засява на едно и също място или след други бобови поне 4 години.
Семената поникват при трайно затопляне на времето, когато температурата на почвата се повиши на 10-12С, а въздушната е над 20С. За да се произведе зелен фасул за по-продължителен период, засяването може да се извърши на няколко етапа - от средата на месец април до 15-ти 20-ти май. За късно производство, като втора култура, най-подходящият срок е около 10-20-ти юли. От разпространените у нас сортове различаваме 2 основни групи – вейкови (увивни) и пешаци (неувивни, ниски). Вейковите са по-късно зрели и се развиват добре предимно в планинските райони. Пешаците са по-ранозрели, с по-къс вегетационен период и по-невзискателни към условията на отглеждане, като позволяват механизирано отглеждане на по-големи площи. Подходящи са и за късно (лятно) производство, при което реколтата се бере през септември.
Сеитбата се извършва на гнезда или на редове и ленти. За тази цел мястото се набраздява на 50-60 см при пешаците и 80-90 см при увивните. Разстоянията между гнездата при неувивните са 25-30 см, а при вейковите 50-60 см. Във всяко гнездо се слагат по 5-6 семена на дълбочина 4-6 см. Отгоре се покриват с влажна почва. За засяване на 100 кв. м са необходими 1-1,5 кг семена за ниските и 0,8-1 кг за високите фасули.
През вегетацията почвата се поддържа рохкава и чиста от плевели и редовно се поливане. Поради повърхностното разположена коренова система, обработката на почвата се прави плитко и сутрин след вдигане на росата, за да се избегне разпространяването на болести. Първото окопаване се извършва след като се очертаят редовете и растенията станат високи 5-6 см. Второто след 10-15 дни, което е преди цъфтежа. При всяко се прави леко загърляне. По-късните окопавания, през периода на масовия цъфтеж и плододаването се избягват, особено при вейковите фасули. С второто окопаване се подхранва с 100-150 г /100 кв. м амониева селитра, на 5-8 см встрани от растенията.
Редовното напояване е гаранция за високи и качествени добиви, но не бива да се прекалява. Излишъкът на почвената влажност уврежда корените и при по-хладно време цветовете окапват. Вейковият фасул е по-влаголюбив, докато пешаците при чести валежи не се поливат. Нуждата от поливане нараства с появата на първите чушки и през време на плододаването, когато се следи почвата да се поддържа винаги влажна.
Зеленият фасул е готов за обиране 12-15 дни след цъфтежа. Обикновено се бере през 4-5 дни, но зависи от сорта. Има такива, които дружно узряват и беритбите са само 1 или най-много 2. Добивите варират в широки граници в зависимост от сорта и от условията на отглеждане.

Градинският фасул
7531
 

Последни материали
Виж
Въпреки очевидно високите цени на поредния търг
Тайван упорито се придържа към вноса на хлебна пшеница само от САЩ
Отчет на държавната агенция
Близо за месец са изстреляни 4 024 ракети срещу градоносни облаци
Масов отказ да садят картофи
МЗХ
Напомняне - до 10 дни след градушките подайте сигнал за оглед!
Инвестиции
BASF прави нов завод за сярна киселина за полупроводници в Германия
Популацията им в България е около и над хиляда
ЕП разхлабва мерките за защита на вълците
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини