Далеч не всички градинари успяват да отгледат хубави корнишони – при някои пожълтяват, при други съхнат, при трети се повяват болести и вредители ... Какво да направим, за да получим богата реколта от хрупкавите зеленчуци?
Завръзите при корнишоните се развиват доста бързо: само седмица – и на мястото на цвета виси сочен пъпчив зеленчук. А ако цветовете са били много, не по-малко ще бъдат и корнишоните. Затова зеленчуците трябва да се откъснат в момента, когато на външен вид са готови за консумация или продажба – ако не ги откъснем, растението ще насочва всичките си сили към растежа им и образуването на семена в тях. Колкото по-рано бъдат откъснати, толково по-рано и растението ще формира нова партида.
Ако корнишоните не бъдат подхранвани редовно, запасът от хранителни вещества в почвата ще свърши бързо и корнишоните ще израстват криви и грозни – нарушаването на баланса на химичните елементи се отразява веднага върху формата на зеленчуците. Не трябва да се забравя, че корнишоните са единствената култура, която ще оползотвори максимално и вложения пресен оборски тор.
Най-доброто редовно подхранване за корнишоните обаче е ферментиралият хляб, при това приготвянето е изключително лесно. Хлябът се събира и се суши, а когато корнишоните започнат да набират тегло, пълним кофа до две трети със сухия хляб, заливаме я догоре с вода и поставяме тежест върху хляба, за да не изплува на повърхността. Кофата се оставя на топло място за една седмица, за да ферментира съдържанието.
Готовата смес се разрежда с вода в съотношение 1 към 3, а корнишоните се поливат под корен с по половин литър на растение. Растежът на зеленчуците ще се ускори, както и броят на цветовете и завръзите, а това е предпоставка за богата реколта, при това с красиви, сочни и уханни корнишони.