Мнозина животновъди с забелязали, че след като зайците бъдат нахранени с мокра трева при тях се появяват проблеми със стомашно-чревния тракт. При това причината рядко е в самата трева, а по-скоро в начина на живот на отглежданите дългоушковци.
При зайците мускулите на храносмилателната система са слабо развити, но в природата това не им пречи, тъй като там те са в постоянно движение – гризнат стръкче тук, друго - по-нататък, пък се поразтичат ... А ако се вземе предвид и строежът на гръбначния им стълб, който помага за сгъване и разгъване на почти 300 градуса, можем да си представим как се придвижва тревата в хранопровода след такъв масаж. При това положение дивите зайци нямат никакви проблеми след хранене с мокра трева.
Другояче обаче стои въпросът при отглежданите зайци в клетки – пространството им за движение е ограничено, залежават се и съответно проблемите с преработката на храната при тях възникват доста често, при това не само от мокра трева. Затова при питомните зайци е добре да се спазва определен хранителен режим, от който да се изключи влажната трева и дори зелето, като при това не трябва да се допуска рязко преминаване към нов вид храна.
Трябва да се внимана и с това каква трева се дава на зайците – най-напред да не е развалена и плесенясала. Не е добре също така да се събира трева покрай пътищата.
Списъкът с вредните треви за зайците, е доста дълъг, като най-опасни са отровните – жълтениче, млечка, лютиче, татул, кукуряк, синап, поветица, лолска ралица, момина сълза, самакитка, дигиталис (напръстник). Обърнете внимание, че всяко растение, което пуска млечице при срязване, е по-добре да бъде изключено от хранителния режим на зайците, тъй като вероятността да е отровно е доста голяма.