Младите зайкини може да се заплождат, когато достигнат 75 на сто от теглото на своите майки. При скорозрелите породи става към 5-6-месечна възраст , а при къснозрелите – 6-8-месечна възраст. Зайкините проявяват сезонност при размножаването. Разгонват се и позволяват да бъдат покрити от мъжките зайци между февруари и средата на юни. Летните горещини през юни-август, последвани от скъсяването на светлинния ден и падането на температурите се отразяват негативно. Половата охота стихва от края на юли до януари.
През размножителният период зайкините се разгонват през различен период от време – през 7-10 дни, та дори и през 15.
Външните признаци на разгонване са: женската е възбудена и отказва да яде, разхвърля храната, скубе пуха от корема си и прави „гнездо“. Ако в този период зайкинята бъде погалена по гърба, тя ляга на пода и се протяга. Външният полов орган набъбва и се зачервява. По време на разгонването зайкинята трябва да бъде преместена при мъжкия. Обикновено тя разрешава да бъде покрита, като леко повдига задната си част на тялото, с което улеснява покриването. Ако зайкинята не позволява покриване, стопанинът трябва да я хване с лявата ръка за кожата при холка , а с дясната да повдигне холка. Ако и това не помогне – преместете я при друг мъжки.
Около 10 часа след покриването настъпва овулацията., т.е. оплаждането на яйцеклетките. Раждането при домашни условия става след 30-35 дни. Бозайният период е 35-45 дни, след което малките се отделят и зайкинята може пак да бъде заплодена. (От в. Гласът на фермера)