За овощната градина заекът е страшен звяр: само да се помотае малко – и с повечето дървета можем просто да се сбогуваме. Разбира се, мишките също са опасни, но не се появяват всяка година. Не трябва обаче да оставяме на вредителите да се възползват лесно от плодовете на труда ни.
За борба с гризачите се накисват дървени стърготини в разтвор на дезинфектанта креолин и се разхвърлят около овошките. Освен това можем да натрием стволовете на дърветата с гранясала сланина, тъй като дългоушковците не понасят миризмата ѝ и дори няма да докоснат нежната кора на дървото. Препоръчва се също при белосването на овошките през есента или зимата в разтвора да се добави фенол (карболова киселина) – при зайците тя се асоциира със смъртта и те няма да доближат белосаните дървета в продължение на месец, че и повече.
Мишките обаче не са толкова претенциозни и е по-добре за обвием стволовете на овошките със специална пластмасова мрежа със ситна структура. По този начин ще опазим дървото в продължение на почти целия му живот, ако на височина мрежата обхваща метър и половина над снежната покривка. Това, разбира се, не означава, че борбата с мишките е приключена, тъй като те няма да се откажат да посещават градината, още повече, че са в състояние да подкопаят мрежата. Затова е добре да се снабдим с препарат срещу мишки и да го поставим в навити на тръбички изкуствени материали от типа на строителните фолиа, за да го опазим от птиците. Добър вариант е да го разхвърляме под парчета етернит – птиците няма как да стигнат до препарата, а за мишките нагънатият материал е чудесно скривалище.
Струва си да приготвим и саморъчни лакомства за гризачите, при това не е задължително да са отровни. Отлична работа върши сместа от брашно и гипс в равно съотношение със „застройка” от няколко капки ароматно растително масло. Не по-зле действа и сместа от брашно, захар и цимент.
Към края на зимата всичко, с което сме се опитвали да предпазим овошките от измръзване, трябва да се свали, за да не предизвикаме „парников ефект” и прекалено ранно пробуждане на пъпките. Тогава настъпва и времето да поставим в градината хранилки за птиците – ако им помогвем през зимата, те ще ни се отблагодарят през лятото. По 2 хранилки на 500 квадратни метра са достатъчни – и неголямо ято синигери е в състояние да унищожи над половината от зимуващите гъсеници на плодовите червеи.