През зимата се появява необходимост от намиране на допълнителни източници на витамини за изхранване на домашните животни и по-конкретно на зайците. Разбира се, сега има голям избор от ветеринарни препарати за запълване недостига на витамини в организма на животните, но не си струва да забравяме и за природните запаси. Клонките на иглолистните растения (смърч, кедър, хвойна, ела и бор) са много богати на витамини, въглехидрати и минерални вещества, а освен това съдържат около 10% лесно усвоими белтъчини. Затова иглолистните растения влизат в хранителния режим на зайците в качеството на белтъчно-витаминно и минерално подхранване.
Доказано е, че клонките на иглолистните растения подобряват храносмилателната дейност и апетита на животните, влияят стимулиращо на сексуалната активност на зайците и на растежа на зайчетата. Освен това според изследвания те подобряват състоянието на козината им.
Подхранването с иглолистна растителност трябва да бъде включено в хранителния режим на зайците, след като студовете са се настанили трайно навън и преди първите по-сериозни затопляния – именно тогава тя съдържа най-малко етерични масла, дъбилни и смолисти вещества. Избират се клонки с ярки иглички от над двугодишни дървета. Вкъщи е добре да изплакнем клонките във вода и да ги оставим да изсъхнат.
При порасналите зайци подхранването с иглолистни клонки се предприема без каквито и да било опасения – те ще изядат игличките с удоволствие, оставяйки само оголените клонки. Възможна е появата на страничен симптом като почервеняване на урината, но това не е повод за притеснения – такава е нормалната реакция при включването на иглолистните растения в хранителния режим.
На малките зайчета обаче иглолистните клонки трябва да се предлагат внимателно – в малки количества, буквално по клонка веднъж на няколко дни, като се следи за реакцията на организма. По принцип обаче усвояването на иглолистната растителност преминава добре.
Важно е да се не се забравя, че използваме клонки от дървета след силно застудяване – само тогава можем да бъдем сигурни в безопасността им. Ако се опитаме да замразим клонките във фризера например, това няма да даде необходимия резултат.